Kan Vermenin Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kan Vermenin Zararları Nelerdir?

Kan vermenin zararları, kan vermek kişinin sağlığını tehdit edecek bir eylem değildir. Özellikle toplum olarak kan bağışına önem vermeliyiz. Kana ihtiyacı olan kişiler için kan bağışı oldukça önemlidir. Pek çok kişi kaza veya hastalık sonucu kan bulamadığı için yaşamını yitirmektedir. Kan bağışı hem verilen kişinin sağlığı açısından hem de kan verenin sağlığı açısından önemlidir. Her sağlıklı kişinin yılda en az iki kere kan vermesi sağlık açısından çok faydalıdır. Kan vermek kişiler de kan hücrelerinin yenilenmesi adına önem arz etmekte ve sağlık bir vücut yapısına sahip olabilmek için yarar sağlamaktadır.

Kan vermenin zararlarına göz attığımız da kişinin sağlığı eğer el verişli ise herhangi bir zararı olmadığı görülmektedir. Özellikle sağlıklı kişilerden alınan kan ihtiyaç sahiplerine verilebiliyor. Ancak sağlık sorunu hepatit ve AİDS gibi bulaşıcı hastalıkları olan kişilerden alınan kan sadece kişinin sağlığı açısından önemlidir. Herhangi bir şekilde başka kişilere verilmemektedir. Hasta olan kişilerden kan alınması hücrelerin yenilenmesi ve vücudun taze kan pompalaması için gerek görülmektedir.

50 kilonun üzerinde olan ve yaşları 18 ile 65 arası olan her sağlıklı kişi kan verebilir. Kan vermek çok uzun süren bir eylem değildir ve sadece kayıt, muayene ve kan verme ile kişinin sadece yarım saatini almaktadır. Ardından kan bağışında bulunan kişiye şekerli meyve suları veya tatlı gıdalar verilip kan şekerinin düşmemesi sağlanır. Böylelikle kişi yarım saatin ardından normal yaşantısına dönebilir ve bir kişiyi de yaşam şansı verebilir.


Kan Verme Sonrasında Görülebilen Komplikasyonlar

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ekimoz
 • Baş dönmesi
 • Nefes darlığı
 • Arter delinmesi
 • Titreme ve terleme
 • Hematom
 • Eklemlerde serleşme sorunları
 • Enfeksiyon riski
 • Tromboflebit
 • Stres hali
 • Enfeksiyon riski
 • Düşme ve bayılma hissi
 • Sinir yaralanması
 • Kan şekeri düzeyinin aşırı düşmesi
 • Su ve elektrolit dengesi bozulma
 • Kan hücre sayısı aşırı azalama ve vücudun başka organlarına yeterli oksijen gitmemesi
 • Bacaklarda kasılma ve dudaklarda karıncalanma
 • Kronik bölgesel ağrı sendromu ve vasovagal

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

 • Vücutta bulunan kan hücreleri tazelenir ve taze kan üretilir.
 • Kanda bulunan fazla yağ oranının düşmesine fayda sağlar.
 • Kan grubu taramasından ücretsiz olarak kişilerin faydalanması sağlanır.
 • Kalp krizi ihtimalini yaklaşık olarak %90'a kadar azaltmış olursunuz.
 • Kan vermek kişilerin gençleşmesini sağlar.
 • Kan verilmesinin ardından vücut taze kan yapmaya başlar ve bu taze kan kişilerde metabolizmanın hızlı çalışmasında fayda sağlar.
 • Sağlıklı bir yaşam için kişilerin her sene en az iki kere kan vermelerinde fayda olacaktır.
 • Oldukça basit ve kolay bir işlem olan kan vermek kişilerin sadece yarım saatini almakta ve kan verenin kişi bir sat sonra eski yaşamına rahatlıkla dönmektedir.
 • Yüksek tansiyon, stres, yorgunluk ve baş ağrısı gibi sorunların giderilmesinde son derece faydalıdır.
 • Kanda bulunan bazı zararlı maddeler kan verilmesi ile giderilmektedir.
 • Kan bağışında bulunan kişi psikolojik olarak kendini iyi hisseder ve rahatlar.
 • Kan vermek vücudun fazla yağlanmasını önlemektedir.
 • Kan veren kişi ertesi gün kendini daha dinç ve zinde hisseder. Bu durum gerek psikolojik olarak gerekse bedensel olarak kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.
 • Kan veren kişinin kan alınması esnasında kan yapan organlar uyarılıp kan yapmaya başlar.

Kan Vermenin Zararları Yorumları

soru

Mehdi

09 Ağustos 2017 Çarşamba

Kan verin hem kendi sağlınız için hemde Allah korusun empati kuralım yeni kaza geçirmiş bir insan veya hastalından dolayı aniden düşmüş birine can vermek için bundan büyük bişey olamaz...

Cevap yaz
cevap

Abbaz

17 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba. Kan vermek kesinlikle vücut sağlığı için çok faydalıdır. Yakın zaman içerisinde doktora gittim tahlil yaptırdım bana, baş ağrımın kan fazlalığından kaynaklandığını söyledi. En yakın zamanda kan vermen gerekir demişti. Ben de Kızılayın kurmuş olduğu stantta kan verdim ve baş ağrısı büyük oranda hafifledi. Ayrıca başka canlara hayat verebiliriz.

soru

Esra

01 Aralık 2017 Cuma

21 yaşındayım. 6 kez kan bağışında bulundum. 52 kilo olmama rağmen kandeğerlerim iyi ve bu yüzden ben de kan bağışıyla insanlara yardımcı oluyorum. Her kan bağışından sonra telefonuma 3 kişinin hayatını kurtardığımız için teşekkürler gibi bir mesaj geliyor. Bu çok mutluluk verici.

Cevap yaz
cevap

Alara

04 Eylül 2018 Salı

Bende düzenli olarak kan veriyorum. Erkekler 3 ay, bayanlar 4 ay ara ile kan bağışında bulunabilir.

cevap

Perker

17 Ağustos 2018 Cuma

Kan vermek doğru aralıklarla yapıldığı zaman insanlarda ciddi zararlara neden olmaz. Ancak sık sık düzensiz bir şekilde kan vermek ya da kansızlık sorunu olanların kan vermesi, kişinin bayılmasına, midesinin bulanmasına ve gelişememesine neden olabilir. Düzenli kan vermek son derece faydalıdır.

soru

Adnan

12 Ocak 2018 Cuma

Sigarayı bıraktıktan sonra altı ayda bir ksn verdim toplam üç kere oldu bir ay sonra yine kan vetecem inşallah..sevaptır..

Cevap yaz
cevap

Yayalp

17 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba, verdiğiniz kan günümüzde 3 kişinin hayatının kurtulması için yeterli olabilmektedir. Bunun yanı sıra sevap olduğu gibi vücudunuzda da çok büyük faydalar gösterecektir. Bu nedenle 3 ayda bir kan vermenizde sakınca bulunmaz. Doktorlar tarafından da kan verme işlemi tavsiye edilmektrdir.

cevap

Varid

17 Ağustos 2018 Cuma

Kan nakli günümüzde sık yapılan tıbbi bir yardımdır. Kan veren kişin sağlık durumunda bir aksilik yok ise kişiye büyük bir zarar vermesi beklenmeyen bir etkidir. Kan veren insanın kan hücreleri yeniden ürer. Böylece kanı tazelenmiş olur. Buda kan veren kişi için iyidir. Ayrıca verilen kan kan naklinde birçok hastanın kurtarıcısıdır.

soru

firat

06 Aralık 2016 Salı

Kan vermenin zararlari vucut verilen kani duzgun tobarliyamazsa insan daha cabuk yorulur kansizlik tan oturu hasta olur sahsen ben bi kere kan verdim kendimi toparliyamadim doktor benden 1 kg kan aldi kani vermeden onceki yasantim daha saglikliydi bence kib?

Cevap yaz
cevap

Özsan

17 Ağustos 2018 Cuma

Kan verme işleminden sonra sağlıklı olan insanlarda yaklaşık olarak 1 ay içerisinde kan seviyesi yine aynı seviyeye yükselmektedir. Bu nedenle eski formunuza en geç 1 ay içerisinde kavuşabilirsiniz. Bunun için bol bol kan yapıcı besinler tüketmenizde fayda vardır.

soru

firat

20 Aralık 2016 Salı

Selam benim tanidigim biri surekli kan veriyomus ve kan vermeyi vucuda faydali diye veriyomus fakat bu tanidigim kiside aniden bayilma olmus nedenini doktor vucudundaki kanin eksik oldugunu soylemis yani her zaman kan vermek faydali demeyin vucut verilen kani toparliyamazsa bu durum citti hayati tehlikeler olusturur kib?

Cevap yaz
cevap

Samih

16 Ağustos 2018 Perşembe

Kan veren kişinin vücudunda bulunan kan oranını bilip verebilecek durum ise vermesi daha sağlıklı olmaktadır. Verilen kan yenilerek insan vücudunda tekrar birikmeye başlar. Ancak bazı sağlık rahatsızlığı bulunan kişiler de kan yenilenmez ve rahatsız edebilir. Bu tür durumların yaşanmaması için gerekli olan testler doktor kontrolünde yapılarak duruma göre kan verilmelidir.

soru

Sevgi

23 Ocak 2017 Pazartesi

Kan vermek bayılma hissini arttırıyormuş diye duydum

Cevap yaz
soru

Hüseyın şeker

22 Mayıs 2017 Pazartesi

Kan vermeye başladıktan sonra yıllardır çektiğim saman nezlesi (alerjik rinit) rahatsızlığım tamamen iyileşti,durumu müsait ilan herkese kan vermeyi tavsiye ederim

Cevap yaz
cevap

Baybora

17 Ağustos 2018 Cuma

Kan verme durumlar alerjik olan rahatsızlıkların ortadan kalkmasında herhangi bir etkiye neden olamamaktadır. Ancak saman nezlesi, yılın belli dönemlerinde hissedilmeyecek derecede azalabilmektedir. Sizde de böyle bir durum olmuş olabilir.

soru

Tufan

08 Ağustos 2017 Salı

Kan vermeyin mk sabahtan beli elim ayam titriyo

Cevap yaz
cevap

Atiye

17 Ağustos 2018 Cuma

Sağlık problemleri kan vermede göz ardı edilmemelidir. Özellikle kansızlık problemi yaşayan, kalp ve damar hastalıkları bulunan, ileri yaşlara gelmiş ve yüksek şeker ve tansiyon rahatsızlıkları olanlar kan vermemelidir.

soru

AHMET

13 Ağustos 2017 Pazar

16. KAN BAĞIŞINI YAPTIM.ŞÜKÜR YILDA 4 KERE KAN VERİYORUM.TAVSİYE EDERİM

Cevap yaz
cevap

Irız

28 Ağustos 2018 Salı

Merhaba , Ahmet bey allah sizden razı olsun kan bağışlamak hayat kurtarmaktır. Rabbim o kadar güzel dengelemiş ki kanı verene kanı alan kadar faydası var siz kan verdikçe sindirim , dolaşım sisteminiz yenileniyor . İnşallah sizde bir çok insana örnek olursunuz . Hayırlı akşamlar.

soru

yaşar

25 Eylül 2017 Pazartesi

bence kan vermeyin ben bi ara kan verdim sonrada hep saglik sorunlarim olduu

Cevap yaz
cevap

Özaltın

17 Ağustos 2018 Cuma

Yaşar bey kan vermek size ve kan verdiğiniz kişiye fayda sağlar. Kanınız kan bankalarına gider ve belli bir işlemden geçtikten sonra ihtiyacı olan, belkide kritik bir durumda olan, hayati tehlikesi olan birine gider ve başka insanlara da faydanız olur. Eğer sağlık sorunları yaşadıysanız bunun altında yatan başka bir hastalığınız vardır

soru

Zeynep

09 Kasım 2017 Perşembe

Hayatımda ilk defa kan verecem kızılaya ama endişeliyim bir sorun olurmu diye

Cevap yaz
cevap

Vecize

17 Ağustos 2018 Cuma

Merhabalar Zeynep hanım, Kızılay çadırlında gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kan vermek istediğiniz zaman öncelikle bunun yaş ve kilo kriteri vardır. 18-65 yaş aralığı ve 50 kilogramdan ağır olunması gerekir. Bir diğeri aids ve hepatit-b gibi bir rahatsızlık olmamalıdır. Kan vermek vücudun kendini yenilemesi içinde iyi ve faydalıdır.

soru

Ali kaya

22 Aralık 2017 Cuma

Korkumu yenemiyom ..yoksa vermek isterdim

Cevap yaz
cevap

Azmidil

17 Ağustos 2018 Cuma

Ali bey ben de aynı sorunu yaşıyordum. Ama kan vermenin hem vücut sağlığı için hem baş için oldukça önemlidir. Korku sadece psikolojik bir durumdur. Onu bir defa yenersiniz rahatlıkla dört beş ayda bir kendi isteğinizle kan vereceksiniz. Bunun için önce psikolojik olarak rahat olmalısınız.

soru

Osman_

05 Şubat 2017 Pazar

Kan vermek elbetteki faydalıdır,eğer kan sayımınız uygun değilse veya referans aralıkta değilse zaten kan almıyorlar,ben düzenli olarak veriyorum hiçte bi sorun yaşamıyorum, Saygılar.

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Kan vermenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Kan sayımızın uygun olması sağlığımız için oldukça önemli. Düzenli olarak kan vermek hem başkalarına yardımcı olmak hem de kendi sağlığımızı korumak açısından önemli bir adımdır. Saygılarımla.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gilaburu Zararları Nelerdir?

Gilaburu Zararları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Naftalinin Zararları Nelerdir?

Naftalinin Zararları Nelerdir?

Sodyum Hidroksit Zararları Nelerdir?

Sodyum Hidroksit Zararları Nelerdir?

Fazla Sporun Zararları Nelerdir?

Fazla Sporun Zararları Nelerdir?

Hazır Gıdaların Zararları Nelerdir?

Hazır Gıdaların Zararları Nelerdir?

Pastörize Sütün Zararları Nelerdir?

Pastörize Sütün Zararları Nelerdir?

Güncel

Aspartam Zararları Nelerdir?

Aspartam Zararları Nelerdir?

Güncel

Biranın Zararları Nelerdir?

Biranın Zararları Nelerdir?

Güncel

Kişniş Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kişniş Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Asitlerin Zararları Nelerdir?

Asitlerin Zararları Nelerdir?

Metanol Zararları Nelerdir?

Metanol Zararları Nelerdir?

Sumağın Zararları Nelerdir?

Sumağın Zararları Nelerdir?

Puronun Zararları Nelerdir?

Puronun Zararları Nelerdir?

Himalaya Tuzunun Zararları Nelerdir?

Himalaya Tuzunun Zararları Nelerdir?

Parfümün Zararları Nelerdir?

Parfümün Zararları Nelerdir?

Varisin Zararları Nelerdir?

Varisin Zararları Nelerdir?

Şişmanlığın Zararları Nelerdir?

Şişmanlığın Zararları Nelerdir?

Makyajın Zararları Nelerdir?

Makyajın Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Fasulyenin Zararları Nelerdir?

Fasulyenin Zararları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Tinerin Zararları Nelerdir?

Tinerin Zararları Nelerdir?

Gümüş Suyunun Zararları Nelerdir?

Gümüş Suyunun Zararları Nelerdir?

D Vitamini Zararları Nelerdir?

D Vitamini Zararları Nelerdir?

Rokanın Zararları Nelerdir?

Rokanın Zararları Nelerdir?

Titanyum Dioksit Nedir? ve Zararları Nelerdir?

Titanyum Dioksit Nedir? ve Zararları Nelerdir?

Çiğ Et Yemenin Zararları Nelerdir?

Çiğ Et Yemenin Zararları Nelerdir?

GDO Zararları Nelerdir?

GDO Zararları Nelerdir?

Tere Tohumunun Zararları Nelerdir?

Tere Tohumunun Zararları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6