Glikoz Şurubunun Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Glikoz Şurubunun Zararları Nelerdir?

Glikoz Şurubu Zararları, Glikoz şurubu bir diğer adıyla mısır şurubu, mısır nişastasından elde edilen bir şeker türüdür. Diğer şekerlere göre daha tatlı olması ve üretim maliyetinin düşük olması yüzünden çok tercih edilmektedir. Bu şekerin aldığımız bir ürünün içinde olduğunu tadına bakarak anlamamız mümkün değildir. Çünkü tadı normal şekere çok benzemektedir. Yalnızca paketlerdeki içindekiler kısmına bakarak glikoz şurubu kullanılıp kullanılmadığını anlayabiliriz.

Glikoz şurubu vücuda girdiğinden ön etki olarak vücudun şeker dengesi alt üst olur. Hormonal sistemleri bozar ve uzun vadede kanser neden olabilir. Uzun yıllar süren araştırmalarda glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslediği görülmüştür. Astım ve multi skleroz gibi hastalıklara neden olabileceği gibi karaciğeri büyütücü etkisi olduğu da ortaya çıkmıştır. Bu durum da daha çok yağ depolamamıza ve kilo almamıza neden olmaktadır. Böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik değişikler ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Vücuttaki hormonal dengeleri bozarak testosteron ve östrojen hormonlarının salgılanmasını arttırabildiği ortaya çıkmıştır. Bakır eksikliği başta olma üzere çeşitli mineral eksikliklerine de sebebiyet vermektedir. Ayrıca glikoz şurubu Alzheimer hastalığı riskini arttırmaktadır.

Glikoz şurubu içeren bir besin tükettiğimizde genellikle hissettiğimiz derin bir açlık hissi olacaktır. Bu açlık hissi kan şekerimizin düşmesine bağlı olarak gelişmektedir. Beyin midenin doluluğuna göre değil kandaki şeker oranına göre aç olup olmadığımızı bildirir.

Amerikalı Doktor Mark Hyman glikoz şurubunun ne kadar zararlı olduğunu belirtmek için alttaki beş maddeyi saymıştır:
 • Yüksek fruktozlu glikoz şurupları obeziteye ve şeker hastalığına neden olur
 • Glikoz şuruplarının vücutta işlenişi normal şekerlerin ki gibi değildir. Çocuk Hastanesi Oakland Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada glikoz şurubu bağırsaklarda emilirken daha çok enerjiye ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Bu fazla kullanılan enerji bağırsak bütünlüğünün sağlanması için gerekli olan enerjiden sağlanmaktadır. Bu durumda kolit gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.
 • Glikoz şurubunun ne kadar toksin olduğu her ne kadar da bilinmiyor olsa da tam olarak şeker moleküllerinden oluşan saf bir madde olmadığı bilinmektedir.
 • Glikoz şurubunun vücutta salgılanan leptin denilen ve yağ yakılmasını sağlayan hormonun salgılanmasını engellediği ortaya çıkmıştır. Bu etki zamanla kalıplaşır ve hormon sensörleri duyarsızlaşır. Durmadan insülin salgılayan vücut kendisini sürekli aç hisseder. Çünkü insülinle birlikte alınan gıdalar sürekli depolanır. Kanda şeker kalmayınca da vücut yine kendini aç hissedir.
 • Markette aldığımız ürünlerin üzerinde yüksek fruktozlu şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu yazıyorsa ürünün içindeki diğer faydalı maddeler glikoz şurubunun zararlarını önlemeye yetmez.

Glikoz Şurubu Zararları Yorumları

soru

Reyhan

30 Ekim 2016 Pazar

Bişey diyeceğim.Marsmellow aldım ve yapılışlarında Glikoz-Fruktoz şurubu yazıyordu.Buda zarar verir mi?Yine etki ediyorsa atıcam.Lütfen yanıt yazın.

Cevap yaz
cevap

Berkecan

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhaba Reyhan Hanım, belirtmiş olduğunuz bu maddeler gıda sektörünün olmazsa olmazlarındandır. Öyle ki sağlık bakanlığından bile kullanılabildiği yönünde onay almış bu maddeler, oldukça zararlıdır. Ancak yine de kullanıp kullanmamak tamamen sizin isteğinize kalmıştır.

cevap

Cihan Banu

17 Ağustos 2018 Cuma

Merhabalar Reyhan hanım, Glikoz be fruktoz şurubu vücudun hormonal ve şeker dengesini alt üst ettiği gibi kanserojen bir maddedir. Kesinlikler içinde glikoz ve fruktoz şurubu bulunan paketlenmiş ürünlerin tüketimini kendiniz ve yakınlarınız için tercih etmemenizi öneririm.

soru

Ruhiye

03 Nisan 2017 Pazartesi

Mademki bukadar zararlı neden kullanıyor yasaklansa olmazmı

Cevap yaz
cevap

Ebu Ali Sina

17 Ağustos 2018 Cuma

Glikoz şurubu, gıda sektöründe çok kullanılan ve büyük önem taşıyan maddelerden biridir. Bu nedenle yasaklanması oldukça zordur. Bu durumda glikoz şurubu bulunan gıdaları tüketip tüketmemek tamamen kişinin kendi kararına bırakılmıştır. Bu durumj sigara gibi düşünebilirsiniz. Zararlı ama satışı mümkün.

cevap

Abdülvahid

17 Ağustos 2018 Cuma

Ruhiye hanım malesef piyasada kullanılmadığı hazır gıda neredeyse hiç yok. Bundan dolayı yasaklanması biraz zor. Bunun yerine besin maddelerinin içeriğindeki değerler düşürülebilir ve bu besin maddelerinin tüketimi azaltılabilir. Hazır gıda tüketimi yerine kendi mutfağımızda yapacağımız tatlar hem daha sağlıklı hem de daha güvenilir olacaktır.

soru

Muzaffer yıldırım

14 Mayıs 2017 Pazar

Glikoz surubu madem bu kadar zararli niye satilmasina izin veriyor devletimiz.gida muhendislerinin vazifesi nedir.

Cevap yaz
cevap

Tanyel

17 Ağustos 2018 Cuma

Glikoz şurubu gerek maliyetinin düşük olması ve gerekse piyasada kolay bulunur vaziyette olması dolayısıyla, zararları düşünülmeden kullanılır

soru

mehmet

06 Şubat 2018 Salı

Ülker Glikoz şurubunu bol bol kullanıyor. Para hırsı insanların vicdanını köreltiyor.

Cevap yaz
cevap

Püren

17 Ağustos 2018 Cuma

Glikoz şurubu yapay gıdaların hemen hepsinde kullanıyor. Bu ülkemiz ve dünyada da yaygın bir durum. Bunun önüne geçebilmek için bildiğimiz bu ürünleri kullanmayabiliriz. Glikoz şurubu içeren ürünleri kullanmak yerine, kendi elimizle yaptığımız ve tatlandırdığımız besin maddelerini tüketebiliriz. Böylece hem bilinçli bir tüketici oluruz hemde yediğimiz besinlerin içinde neler olduğunu biliriz.

cevap

Meftun

17 Ağustos 2018 Cuma

Maalesef Türkiyedeki gıda kontrol mekanizması dünyadaki gibi gelişmiş olmadığı için ülkemizde üretilen bir çok ürün glikoz içermektedir. Dünyada aynı marka üretimini gönderdiği ülkeye göre yapıyor. O yüzdende market ürünlerinde ve diğer tüm tarım ürünlerinde kalitesi ve maliyeti en düşük şekilde üretim yapmaktan çekinmiyorlar. Burada bilinçli tüketen insanlar olmaya dikkat etmeliyiz.

soru

aleyna

25 Şubat 2016 Perşembe

çok teşekkür ederim bilmediğim şeyleri öğrendim

Cevap yaz
cevap

Nazmiye

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Eğer sizi bilgilendirebildiysek ne mutlu bize. Sizin sağlığınız için araştırıp,okuyup ve bulup bu yazıyı hazırladık.Çok emek verdik,beğendiğiniz için teşekkürler.

soru

salla gitsin

22 Nisan 2016 Cuma

Bende alerji oldu. Kendimi denemek için 3 gün boyunca hiç market ürünleri almadım. sadece evdeki yiyecekler le geçirdim. sonraki gün sadece bir bardak fanta içtim. Sonrası berbat. sabah kalktığımda başım feci ağrıyordu.
burnumda durmak bilmeyen bir geniz akıntısı başladı. vücut tamamen iflas etti. bundan sonra sudan başka market ürünü almayın. yoksa dengeniz altüst olur.

Cevap yaz
cevap

Meram

17 Ağustos 2018 Cuma

Glikoz şurubu piyasada ucuz vaziyette bulunan ve bu düşük maliyeti dolayısıyla sıklıkla tercih edilen sağlıksız bir üründür. Çoğunlukla tatlı ve pasta imalatçıları tarafından kullanılır ve allerjik problemi olan insanlarda beklenmedik sonuçlar yaratabilirler.

soru

sedat kılınç

27 Haziran 2017 Salı

Glikoz vb. Zararlı gıdaları devletin ilgili birimlerinin yasaklamasını beklemek yerine milletin yapabileceği bir işlem yokmu? Bilen cevap versin

Cevap yaz
soru

selo

11 Nisan 2016 Pazartesi

Glikoz surubu yapilan araştirmalar sonucu fazla hissemediğimiz sekerden dolayi seker hastaliğina sebep olur

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Glikoz şurubuyla ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, aşırı tüketildiğinde vücudun fazla şeker almasına neden olabileceği ve bu durumun şeker hastalığı riskini artırabileceği belirtilmektedir. Bu nedenle glikoz şurubunun tüketimine dikkat etmek ve dengeli bir şekilde kullanmak önemlidir. Beslenme alışkanlıklarımıza ve sağlığımıza dikkat etmek, şeker hastalığı gibi ciddi sağlık sorunlarının önlenmesinde önemli bir adımdır.

soru

katre

21 Kasım 2016 Pazartesi

malesef paketlere girmiş her türlü üründe froktoz ve glikoz şurubu va zaten ürünlerin içindekiler kısmını okumak için büyükçe bir mercekle bakmak gerekiyor yoksa okunması çok zor.

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Merhaba, paketlenmiş ürünlerin içindekiler kısmını okumak gerçekten önemli bir konu. Fruktoz ve glikoz şurubu gibi içeriğinde şeker bulunan maddeler sağlığımız açısından dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Ürünleri satın almadan önce içindekilere dikkat etmek ve sağlıklı tercihler yapmak önemlidir. Sağlıklı ve bilinçli beslenme alışkanlıkları kazanmak için paketlerin üzerindeki bilgileri kontrol etmeye özen göstermek gerekiyor. Teşekkürler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Silikonun Zararları Nelerdir?

Silikonun Zararları Nelerdir?

Erozyonun Zararları Nelerdir?

Erozyonun Zararları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nescafenin Zararları Nelerdir?

Nescafenin Zararları Nelerdir?

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçının Zararları Nelerdir?

Sakız Yutmanın Zararları Nelerdir?

Sakız Yutmanın Zararları Nelerdir?

Emülgatör Zararları Nelerdir?

Emülgatör Zararları Nelerdir?

Antidepresan Zararları Nelerdir?

Antidepresan Zararları Nelerdir?

Güncel

Ökse Otunun Zararları Nelerdir?

Ökse Otunun Zararları Nelerdir?

Güncel

Hint Kınasının Zararları Nelerdir?

Hint Kınasının Zararları Nelerdir?

Güncel

Röntgenin Zararları Nelerdir?

Röntgenin Zararları Nelerdir?

Karabaş Otunun Zararları Nelerdir?

Karabaş Otunun Zararları Nelerdir?

Kumarın Zararları Nelerdir?

Kumarın Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

L-Arginin Zararları Nelerdir?

L-Arginin Zararları Nelerdir?

Karabuğdayın Zararları Nelerdir?

Karabuğdayın Zararları Nelerdir?

Soya Sosu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Soya Sosu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İpek Kirpik Zararları Nelerdir?

İpek Kirpik Zararları Nelerdir?

Hacamatın Zararları Nelerdir?

Hacamatın Zararları Nelerdir?

Kaya Tuzunun Zararları?

Kaya Tuzunun Zararları?

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

Melisa Çayının Zararları Nelerdir?

Solaryumun Zararları Nelerdir?

Solaryumun Zararları Nelerdir?

Sitrik Asit (E330) Zararları Nelerdir?

Sitrik Asit (E330) Zararları Nelerdir?

Eşek Sütünün Zararları Nelerdir?

Eşek Sütünün Zararları Nelerdir?

Maraş Otunun Zararları Nelerdir?

Maraş Otunun Zararları Nelerdir?

Paraben Zararları Nelerdir?

Paraben Zararları Nelerdir?

Aspir Yağının Zararları Nelerdir?

Aspir Yağının Zararları Nelerdir?

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Goji Berry Zararları Nelerdir?

Viagranın Zararları Nelerdir?

Viagranın Zararları Nelerdir?

Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?

Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?

Varisin Zararları Nelerdir?

Varisin Zararları Nelerdir?

Cevizin Zararları Nelerdir?

Cevizin Zararları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6