Susamın Zararları

Susamın Zararları

Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadır. İçeriği zengin olan susam şeker hastalığından kansızlığa pek çok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Susam yoğun miktarda yağ barındıran bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yağ ne kadar doymamış olsa da aşırı tüketimi başta kilo alışı olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Farklı hastalıklardan dolayı devamlı ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktora danışarak tüketmesi önerilir. Susam hassas bünyelerde bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Susam ile birlikte susam yağının da aşırı kullanımı sakıncalı olabilir.

Susamın Zararları

 • Susam içeriğinde kompleks protein barındıran bir besin maddesi olduğu için hassas bünyeli kişilerde alerjilerin oluşmasına yol açabilir. Susama karşı alerjisi olan kişilerde ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı, baş dönmesi, tansiyon sorunları yaşanabilir.
 • Susamın çok fazla tüketimi kilo alımına yol açabilir.
 • Susamın yine fazla tüketilmesi ciltte akne ve sivilce oluşumuna yol açabilir.

Susamın Faydaları

 • Susamın şeker hastalığını önleyici etkisi vardır. Glikoz düzeyini kontrol altına alarak kan basıncını dengeler.
 • Kansızlığa karşı kullanılabilir. Özellikle siyah susam tohumları içeriğinde bol miktarda demir barındırmaktadır. Demir kansızlığa yol açan faktörleri ortadan kaldırarak kansızlık olasılığını azaltır. Aynı zamanda demir eksikliği nedeni ile oluşabilecek halsizlik, yorgunluk gibi sorunlara karşı da susam kullanılabilir.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi vardır. Kötü kolesterolü düşürerek damar sağlığına katkıda bulunur. Aynı zamanda kalp krizi riskini en aza indidir.
 • Kansere karşı vücudu koruyucu etki yaratır. Kanserin önlenmesi ve tümör riskini azaltmak için kullanılabilir.
 • İçeriğinde bolca bulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Sindirim sisteminin daha aktif ve rahat çalışmasını sağlar. Ayrıca kabızlık, gaz gibi problemlere karşı iyi gelir.
 • İçerisinde bulunan magnezyum solunum yolu ile alakalı gelişen sorunlara karşı iyi gelir.
 • Radyasyon nedeni ile oluşan hasarları onarıcı etkisi bulunmaktadır. Radyasyona maruz kalan kişiler sorunları azaltmak için düzenli olarak susam kullanabilir.
 • Kemik sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler içeren susamın içeriğinde yer alan kalsiyumun kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Ağız içi hijyeni sağlamak için tüketilebilir. Ağız içinde oluşan zararlı bakterileri ve mikropları öldürücü etkisi vardır.
 • Göz sağlığı için tıbbi amaçlı kullanılabilir. Özellikle siyah susam göz ve karaciğer sorunlarına karşı çözüm olarak düzenli tüketilebilir.
 • Saç ve cilt sağlığı için de önemi büyüktür. Susam tıpkı susam yağı gibi cilt ve saç sağlığı için düzenli kullanıldığında gözle görülür fark yaratır.
 • Susam yağının romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar üzerinde olumlu etkileri vardır. Ağrıyan bölgeye susam yağı ile masaj yapıldığında ağrı hafifleyerek rahatlama sağlanır.
 • İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde tırnak bakımı, yüksek tansiyon, çocukların gelişimine destek ve kemik erimesi için kullanılabilir.
 • Vücuda enerji verici etkisi vardır.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Göğsü yumuşatarak nefes darlığına karşı iyi gelir.
 • Böbrek ve safrada oluşan taşların düşmesine yardımcı olur.
 • Yaşlanma etkilerini ve belirtilerini yavaşlatır.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Çiğ Susam Yenir Mi?

Susam genellikle kurabiye, simit gibi hamur işlerinde kavrularak yemeklerde pişirilerek tüketilen bir besindir. Severek yediğimiz tahinin ana maddesi olan susam yağlı bir tohumdur. Kavrulduğunda ya da pişirildiğinde bile oldukça şifalıdır. Susamı kavurduğunuzda ayrı bir aroması olur. Ancak çiğ susam yemek oldukça değerli vitaminleri ve yağları almanızı sağlar. Antioksidan olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korunmanızı sağlar. Özellikle gelişme çağındaki bebeklerde çocuklarda çiğ susam çok faydalıdır. Salataların üzerine, kahvaltılarda yumurtanın, zeytinin, peynirin üzerine gezdirerek susamı çiğden rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Susam Mideye Dokunurmu?

Susam mide rahatsızlıkları olanlara önerilmeyen bir besindir. Özellikle reflü sorunu olan kişiler susam tüketmemeye çalışmalıdır. Reflü midenin içeriğinde bulunanların yemek borusuna kaçması sonucunda ortaya çıkar. Midenin içinde bulunan asitli içerik üst kısımda bulunan kasların gevşemesi nedeniyle yemek borusuna kaçar. Yemek borusu midenin iç çeperi gibi dayanıklı olmadığından asit nedeniyle tahriş olur. Bu yüzden hastalarda yemek borusu yanması, ilerleyen aşamada yara gibi sorunlar olur. Susam aynı sigara, kimyon, kahve gibi midenin üstündeki tutucu kasların gevşemesine neden olur.

Susam Sivilce Yapar Mı?

Susam yağlı bir besin olmasına rağmen direkt olarak sivilce yapar demek yanlış olur. Bazı cilt tipleri sivilce ve akne oluşumuna yatkın olur. Gerek genetik etkenlerden, gerekse cildin yağlı olmasından dolayı sivilceler daha kolay oluşabilir. Susam yağ içeriği fazla olduğundan sivilce oluşumuna yol açması için aşırı tüketilmesi gerekir. Ancak susam tüketimi sanırız böyle aşırı olmaz. Eğer cildiniz sivilce oluşumuna yatkın ise ya da cildinizde sivilceler varsa susam tüketimi sonrası sivilcelerin olduğu bölgede kızarıklık etkisi olabilir. Bu yüzden sivilce ile mücadele ederken beslenmenize dikkat etmeli, yağlı, şekerli besinlerden uzak durmalısınız. Susam ile birlikte susam yağını da ölçülü tüketmelisiniz.

Gebelikte Susam Yemek?

Susam yağlı bir tohum olmasına rağmen hamilelikte önerilen besinler arasındadır. İçerdiği bitkisel yağlarla ve vitaminlerle anne ve bebek açısından önemli faydalar sağlar. Ancak bunun yanında susam iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Hamilelikte ise kalsiyumun ayrı bir önemi vardır. Hem bebeğin kemik ve diş gelişiminde, hem de annenin kemik ve diş sağlığı için gerekli bir mineraldir. Yetişkinlerin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg civarındadır. Susamın 88 gramı yaklaşık 1 yemek kaşığı günlük ihtiyaç duyulan kalsiyumun % 10 kadarını karşılar.
Son Güncelleme : 29.10.2018 03:09:39
Susamın Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Susamın Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

3 Yorum Yapılmış "Susamın Zararları"
Susam bağımlılık yapar mi? hergün mutlaka yeme isteği geliyo bana özellikle alıp bir avuc kadar yiyorum zararı olurmu?
Nesibe . 06.12.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ne zaman susamli olan birsey yesem midem bulaniyor rahatsiz olacak sekilde
Sakine . 13.11.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Günde 1 veya 2 adet sabahları simit yiyorum karaciğerde yağlanma problemim var bu yağlanmayı çoğaltır mı
Ferhat . 19.06.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019