Kerevizin Zararları

Kerevizin Zararları

Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.

Kilo vermek isteyenler için kereviz mükemmel bir sebzedir. 100 gram kereviz yaklaşık 15 kalori içermektedir. Potasyum ve sodyum açısından da iyi bir kaynak olan kereviz yanlış ve aşırı tüketildiğinde bazı sorunlara yol açabilir.

Kerevizin Zararları

 • Kerevizin sağlıklı kişiler üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak pişirme şeklinde yapılan hatalar ve aşırı tüketim bazı sıkıntılara yol açabilir.
 • İshal şikayeti olan kişilerin kereviz tüketmemesi önerilir. Çünkü kerevizin idrar söktürücü etkisi vardır. Bu etkisi ile ishali şiddetlendirebilir.
 • Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan kereviz sağlıksız bir şekilde tüketildiğinde karın ağrısı ve gaz problemlerine yol açabilir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde tüketilmemesi gerektiğini belirten bir açıklama bulunmamaktadır. Bu nedenle her hangi olumsuzluğa maruz kalmamak için doktora danışarak tüketilmesi gerekir.
 • Sinir sistemi üzerinde etkisi bulunan kerevizin, cerrahi operasyonlara hazırlanan kişiler tarafından operasyondan 10 gün önce tüketimi bırakılmalıdır.
 • Kerevizin aşırı tüketimi nedeni ile vücuda fazla miktarda vitamin ve mineral yüklenebilir. Dolayısı ile karaciğer ve sindirim problemlerine neden olur.
 • Kereviz ve içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden gerektiği gibi yararlanmak için tüketim miktarına özen gösterilmelidir.

Kerevizin Faydaları

 • Kerevizin kanser üzerinde olumlu etkileri vardır. Özellikle meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını geciktirerek, meme kanserine yakalanma olasılığını en aza indidir.
 • Cinsel problemlere karşı iyi gelir. Özellikle kereviz sapı cinsel problemlere karşı faydalıdır.
 • Kerevizin kan basıncını azaltıcı etkisi vardır. Kan dolaşımının daha aktif ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Kötü kolesterole karşı faydalı bir besin kaynağıdır. Kolesterolü düşürerek, kolesterol ile alakalı bazı hastalıkların oluşum riskini azaltır.
 • Göz sağlığını koruyucu etkidedir. A vitamini bakımından iyi bir kaynak olan kereviz, görme sorunu ve göz dejenerasyonunu engeller.
 • Özellikle kereviz sapı düzenli olarak tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. Diyet yapanlar kerevizi diyet listesine gönül rahatlığı ile ekleyebilir.
 • Beyin sağlığını koruyucu etki yaratır.
 • Karaciğer ve mesanenin daha fonksiyonel çalışmasını sağlar. Kereviz doğranarak, yemeklerde ya da çiğ olarak tüketilebilir.
 • Sakinleştirici etkiye sahiptir.
 • Sindirim sistemi için yararlı bir sebzedir. İçeriğinde bol miktarda su bulunduğu için vücuttaki zararlı maddelerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı iyi gelir.
 • Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Beyinde yer alan asitleri dengeleyerek, uyku kalitesine katkıda bulunur.
 • İltihap azaltıcı etkisi vardır. Özellikle romatizmaya bağlı gelişen iltihapların kurumasına yardımcı olur.
 • Akne ve astım probleminde karşı da kereviz sapından yararlanılabilir.

Kereviz bilinçli bir şekilde tüketildiğinde her hangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmaz. Ancak kullanılacak kerevizin seçimi de sağlık açısından önemli bir ayrıntıdır. Satın alınan kerevizin yaprak ve sap kısmı taze olmalıdır.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Kereviz Gaz Yapar Mı?

Kereviz gaz yapan bir sebzedir. Gaz sorunu sindirimle alakalıdır. Lif yani posa ve şeker içeriği fazla olan besinler gaz sorunu yaşamanıza neden olabilir. Aslında sağlıklı kişiler bile günde yaklaşık on defa gaz çıkarır. Ancak bunun sorun haline gelmesi besinlerin midede tam olarak sindirilmeden bağırsaklara gitmesinden kaynaklanır. Bağırsaklar bu şekilde daha fazla çalışacağı için gaz üretimi de artar. Kerevizde lif oranı yüksek bir sebzedir. Bu nedenle kerevizi ölçülü yemeli ve kerevizi iyi çiğnemelisiniz. Yani ağızda başlayan sindirimi doğru yapmalısınız. Ayrıca kereviz yediğiniz zaman yanında başka gaz yapıcı besinleri tüketmemeye çalışmanızda yararlı olacaktır.

Kereviz Şekeri Yükseltirmi?

Kereviz şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. Kereviz şekeri yükseltmez. 100 gram kereviz yaklaşık 1,8 gr şeker içerir. Sindirimi rahatlatan, karaciğeri destekleyen, tansiyona iyi gelen, kanı temizleyen, idrar sorunlarını gideren, cilde iyi gelen bir etkisi vardır. Uzmanlar kerevizi tüketirken özellikle çiğ yenmesi gerektiğini de belirtirler. Böylece kerevizi besin değerlerini kaybetmeden tüketebilirsiniz. Kereviz ayrıca lif bakımından zengin bir sebzedir. Kalorisi de oldukça azdır. Bu nedenle şeker hastalarının diyetinde mutlaka olmalıdır. Kerevizi yemeklerde, salatalarda, sebze suyu olarak, tohumlarından çay hazırlayarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca şeker hastalarının motivasyonunu arttıran, iyilik hali veren bir etkisi de bulunur.

Kereviz Çiğ Yenirmi?

Kereviz sağlıklı bir kış sebzesi olmasına rağmen pek çok kişi kokusundan dolayı bu sebzeyi pek sevmez. Asında kereviz sağlığımız için çok faydalıdır. Yemeği, salatası dışında kerevizin suyunu çıkararak ta tüketebilirsiniz. Kereviz çiğ olarak tüketilebilen bir sebzedir. İster salatasını yapın, isterseniz suyunu çıkararak için. Özellikle zayıflamak isteyenler kerevizi çiğ yemelerini tavsiye ederiz. Uzmanlar kerevizi çiğ olarak tükettiğinizde kendi kalorisinin iki katı kadar kalori yaktığınızı belirtirler. Kerevizin suyunu içerseniz daha da fazla kalori yakabilirsiniz. Bunun nedeni lifli bir sebze olan kerevizin suyunu çıkardığınızda lifler parçalanmakta ve bu yüzden karaciğeriniz daha aktif çalışmaktadır. Çünkü besin öğeleri vücudunuza homojen şekilde dağılmaktadır.

Hamilelikte Kereviz Yemek?

Hamilelikte kereviz yemek bu sebzenin faydalarından yararlanmak isteyenlere önerilir. Ancak kereviz, havuç, turp gibi toprak altında yetişen besinlerin fazla miktarda tüketilmemesi de öneriler arasındadır. Hamilelikte aşırı kereviz tüketimi rahme olan kan akışını hızlandırabilir, tonusunu arttırabilir. Bu nedenle erken doğum riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden her besinde olduğu gibi hamilelikte kereviz tüketirken de aşırılıktan kaçınmalısınız. Normal seviyelerde kereviz tüketerek bağırsakları ve midenizi rahatlatabilirsiniz. Böbreklerin fonksiyonlarını rahat yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sizleri rahatlatarak daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Hamilelikte kereviz tüketimi konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.
Son Güncelleme : 09.09.2018 14:21:57
Kerevizin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Kerevizin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Kerevizin Zararları"
Kereviz Tansiyna karsi... Ixi degil dir seklinde Bilgi var. Bu bilgi dogrumudur..
Tayfur Demirel . 26.08.2015
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019