Kerevizin Zararları

Kerevizin Zararları

Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.

Kilo vermek isteyenler için kereviz mükemmel bir sebzedir. 100 gram kereviz yaklaşık 15 kalori içermektedir. Potasyum ve sodyum açısından da iyi bir kaynak olan kereviz yanlış ve aşırı tüketildiğinde bazı sorunlara yol açabilir.

Kerevizin Zararları

 • Kerevizin sağlıklı kişiler üzerinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak pişirme şeklinde yapılan hatalar ve aşırı tüketim bazı sıkıntılara yol açabilir.
 • İshal şikayeti olan kişilerin kereviz tüketmemesi önerilir. Çünkü kerevizin idrar söktürücü etkisi vardır. Bu etkisi ile ishali şiddetlendirebilir.
 • Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan kereviz sağlıksız bir şekilde tüketildiğinde karın ağrısı ve gaz problemlerine yol açabilir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde tüketilmemesi gerektiğini belirten bir açıklama bulunmamaktadır. Bu nedenle her hangi olumsuzluğa maruz kalmamak için doktora danışarak tüketilmesi gerekir.
 • Sinir sistemi üzerinde etkisi bulunan kerevizin, cerrahi operasyonlara hazırlanan kişiler tarafından operasyondan 10 gün önce tüketimi bırakılmalıdır.
 • Kerevizin aşırı tüketimi nedeni ile vücuda fazla miktarda vitamin ve mineral yüklenebilir. Dolayısı ile karaciğer ve sindirim problemlerine neden olur.
 • Kereviz ve içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden gerektiği gibi yararlanmak için tüketim miktarına özen gösterilmelidir.

Kerevizin Faydaları

 • Kerevizin kanser üzerinde olumlu etkileri vardır. Özellikle meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını geciktirerek, meme kanserine yakalanma olasılığını en aza indidir.
 • Cinsel problemlere karşı iyi gelir. Özellikle kereviz sapı cinsel problemlere karşı faydalıdır.
 • Kerevizin kan basıncını azaltıcı etkisi vardır. Kan dolaşımının daha aktif ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
 • Kötü kolesterole karşı faydalı bir besin kaynağıdır. Kolesterolü düşürerek, kolesterol ile alakalı bazı hastalıkların oluşum riskini azaltır.
 • Göz sağlığını koruyucu etkidedir. A vitamini bakımından iyi bir kaynak olan kereviz, görme sorunu ve göz dejenerasyonunu engeller.
 • Özellikle kereviz sapı düzenli olarak tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. Diyet yapanlar kerevizi diyet listesine gönül rahatlığı ile ekleyebilir.
 • Beyin sağlığını koruyucu etki yaratır.
 • Karaciğer ve mesanenin daha fonksiyonel çalışmasını sağlar. Kereviz doğranarak, yemeklerde ya da çiğ olarak tüketilebilir.
 • Sakinleştirici etkiye sahiptir.
 • Sindirim sistemi için yararlı bir sebzedir. İçeriğinde bol miktarda su bulunduğu için vücuttaki zararlı maddelerin kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı iyi gelir.
 • Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Beyinde yer alan asitleri dengeleyerek, uyku kalitesine katkıda bulunur.
 • İltihap azaltıcı etkisi vardır. Özellikle romatizmaya bağlı gelişen iltihapların kurumasına yardımcı olur.
 • Akne ve astım probleminde karşı da kereviz sapından yararlanılabilir.

Kereviz bilinçli bir şekilde tüketildiğinde her hangi bir olumsuzluk ile karşılaşılmaz. Ancak kullanılacak kerevizin seçimi de sağlık açısından önemli bir ayrıntıdır. Satın alınan kerevizin yaprak ve sap kısmı taze olmalıdır.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Kereviz Gaz Yapar Mı?

Kereviz gaz yapan bir sebzedir. Gaz sorunu sindirimle alakalıdır. Lif yani posa ve şeker içeriği fazla olan besinler gaz sorunu yaşamanıza neden olabilir. Aslında sağlıklı kişiler bile günde yaklaşık on defa gaz çıkarır. Ancak bunun sorun haline gelmesi besinlerin midede tam olarak sindirilmeden bağırsaklara gitmesinden kaynaklanır. Bağırsaklar bu şekilde daha fazla çalışacağı için gaz üretimi de artar. Kerevizde lif oranı yüksek bir sebzedir. Bu nedenle kerevizi ölçülü yemeli ve kerevizi iyi çiğnemelisiniz. Yani ağızda başlayan sindirimi doğru yapmalısınız. Ayrıca kereviz yediğiniz zaman yanında başka gaz yapıcı besinleri tüketmemeye çalışmanızda yararlı olacaktır.

Kereviz Şekeri Yükseltirmi?

Kereviz şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. Kereviz şekeri yükseltmez. 100 gram kereviz yaklaşık 1,8 gr şeker içerir. Sindirimi rahatlatan, karaciğeri destekleyen, tansiyona iyi gelen, kanı temizleyen, idrar sorunlarını gideren, cilde iyi gelen bir etkisi vardır. Uzmanlar kerevizi tüketirken özellikle çiğ yenmesi gerektiğini de belirtirler. Böylece kerevizi besin değerlerini kaybetmeden tüketebilirsiniz. Kereviz ayrıca lif bakımından zengin bir sebzedir. Kalorisi de oldukça azdır. Bu nedenle şeker hastalarının diyetinde mutlaka olmalıdır. Kerevizi yemeklerde, salatalarda, sebze suyu olarak, tohumlarından çay hazırlayarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca şeker hastalarının motivasyonunu arttıran, iyilik hali veren bir etkisi de bulunur.

Kereviz Çiğ Yenirmi?

Kereviz sağlıklı bir kış sebzesi olmasına rağmen pek çok kişi kokusundan dolayı bu sebzeyi pek sevmez. Asında kereviz sağlığımız için çok faydalıdır. Yemeği, salatası dışında kerevizin suyunu çıkararak ta tüketebilirsiniz. Kereviz çiğ olarak tüketilebilen bir sebzedir. İster salatasını yapın, isterseniz suyunu çıkararak için. Özellikle zayıflamak isteyenler kerevizi çiğ yemelerini tavsiye ederiz. Uzmanlar kerevizi çiğ olarak tükettiğinizde kendi kalorisinin iki katı kadar kalori yaktığınızı belirtirler. Kerevizin suyunu içerseniz daha da fazla kalori yakabilirsiniz. Bunun nedeni lifli bir sebze olan kerevizin suyunu çıkardığınızda lifler parçalanmakta ve bu yüzden karaciğeriniz daha aktif çalışmaktadır. Çünkü besin öğeleri vücudunuza homojen şekilde dağılmaktadır.

Hamilelikte Kereviz Yemek?

Hamilelikte kereviz yemek bu sebzenin faydalarından yararlanmak isteyenlere önerilir. Ancak kereviz, havuç, turp gibi toprak altında yetişen besinlerin fazla miktarda tüketilmemesi de öneriler arasındadır. Hamilelikte aşırı kereviz tüketimi rahme olan kan akışını hızlandırabilir, tonusunu arttırabilir. Bu nedenle erken doğum riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden her besinde olduğu gibi hamilelikte kereviz tüketirken de aşırılıktan kaçınmalısınız. Normal seviyelerde kereviz tüketerek bağırsakları ve midenizi rahatlatabilirsiniz. Böbreklerin fonksiyonlarını rahat yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sizleri rahatlatarak daha iyi bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Hamilelikte kereviz tüketimi konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.
Son Güncelleme : 06.06.2021 16:22:09
Kerevizin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kerevizin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

2 Yorum Yapılmış "Kerevizin Zararları"
Kereviz Tansiyna karsi... Ixi degil dir seklinde Bilgi var. Bu bilgi dogrumudur..
Tayfur Demirel . 26.08.2015
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Kerevizin ishal yaptığı doğrumudur?
Buse . 06.06.2021 16:21:41
CEVAP YAZ
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar vermektedir. Bali genellikle bir poşete boşaltılarak buharının solunmasıyla kullanılır.Bali ve benzeri uç...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Power Plate Zararları
Power Plate Zararları
Power plate zararları, Rus bilim adamları tarafından geliştirilen power plate yöntemi ile kişilerin daha sağlıklı ve zinde olması hedefleniyor. Ülkem...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022