Kedi Tüyünün Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kedi Tüyünün Zararları Nelerdir?

Kedi Tüyünün Zararları, özellikle hamile hanımlar tarafından iyi bilinmelidir. Hemen hemen her evde bir tana bulunan kedi veya köpekler iyi birer dostturlar. Fakat aynı ortam paylaşıldığında dikkat edilmesi gereken hususlar da art maktadırlar. Özellikle evde çocuklar yaşıyorsa hijyen hat safa da olmalıdır. Evde bulunan bireylerle birlikte aynı ortam paylaşılacaksa evcil hayvanların bulunduğu bölümler elektrikli süpürge ile her daim süpürülmeli ve bulundukları yerler gün aşırı silinmelidir. Yine evcil hayvanların mutfağa girmeleri bir şekilde engellenmelidir. Eğer bu durumun önüne geçilemiyorsa temizlik kurallarının ihlal edilmemesi, açıkta yemek ya da yiyecek bırakılmaması gerekmektedir. Kedi ve köpeklerin çiş kumlarının mümkün olduğunca sık değiştirilmesi ve ev dışında tutulması yine olabilecek hastalıkların önüne geçmenin bir diğer yoludur.


Kedi Köpek Tüyünün Zararları Nelerdir?

  • Hamile bayanlarda kedi veya köpek tüyü yutmaları halinde bebeklerin ciddi sağlık sorunları ile dünyaya gelebilecekleri söylenmektedir. Kedi ve köpek dışkılarında görülen toksoplazma adlı tek hücreli bir mikrobun yol açabileceği bazı enfeksiyon hastalıkları özellikle hamile hanımlar için çok sakıncalıdır. Bebeğin
  • Solunum yolu hastalıklarının en büyük düşmanıdır kedi ve köpek tüyleri. Yutma veya nefes yolu ile insan vücuduna yerleşebilen tüylerin yapıştıkları yerlerde enfeksiyon olabileceği için özellikle bronşit ve astım hastalarının bu konuya daha fazla dikkat etmeleri gerekir.
  • Yaşlıların bağışıklık sistemleri yaştan dolayı zayıfladığı için kedi veya köpek beslemeleri halinde daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Bağışıklık sistemleri zayıf olan yaşlıların kedi köpek tüyünde bulunan mikropların yol açabileceği hastalıklarla savaşmaları diğer bireylere nazaran daha güç olur.

Toksoplazma Nedir ve Nasıl Bulaşır?  


Toksoplazma kedi ve köpeklerde bulunan bir mikrop olmakla birlikte aynı zamanda çiğ ette de bulunmaktadır. Bir tür bakteri olan ve birçok ölümcül hastalığa sebebiyet veren toksoplazma iyi pişmemiş ette, salam, sosis, sucuk, sakatat ve diğer et ağırlıklı gıdalarda görülebilir. Kedi ve köpeklerin dışkılarında fazlaca görülen bu mikrobun çiğ ette görüleni ise daha zayıftır. Tüketilen bu gıdaların kaynatılma ya da iyi pişirilmesi halinde bu mikroptan korunmak mümkündür. Aynı şeyi köpek ve kediler aracılığı ile bulaşabilecek mikroplar için söylemek çok zordur. İşte bu nedenle ortak yaşam alanlarındaki hijyenin önemi bu denli önemsenmektedir. Evde beslediğiniz hayvanlarınızdan bu mikrop nedeni ile vaaz geçmeniz gerekmiyor. Yapmanız gereken şey sadece biraz daha dikkat etmektir.  

Kedi Tüyünün Zararları Yorumları

soru

Gamze

23 Ocak 2017 Pazartesi

Gerçekten yazdıklarınızı hayretle okudum. iç-dış parazit ve karma aşısı yapılmış her hayvan evde gönül rahatlığıyla bakılabilir. bebekliğimden beri kedi ve diğer hayvanların bakıldığı bir evde yaşadım. Evlendim yine aynı şekilde. Sokaktaki tüm canlılara korkmadan sevip, sarılıyorum. hiçbir sağlık sorunum yok. çok abartıyorsunuz. köylerde hala çocuklar kedi köpekle, yalınayak topraklarda geziyor. Yapmayın bu kadar

Cevap yaz
cevap

Demiray

17 Ağustos 2018 Cuma

Gamze Hanım, makalede geçen bilgiler her evde beslenen kedide görülecek bir durum olarak belirtilmemektedir. Bu durum evde beslenen ve zamanla hastalık kapan hayvanlar için geçerlidir. Kedi tüyünün özellikleri nedeni ile ciğerlerde iltihaplanmaya neden olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Ancak bu hastalıklı kediler için geçerlidir.

cevap

Elfida

17 Ağustos 2018 Cuma

Teşekkür ederiz Gamze hanım. Tabi ki, gerekli iç ve dış parazit tedavisi yapılan her kedi ve köpekte böyle bir etkenin olma durumu yok olmasa bile en aza indirgenir. Bu makaledeki amaç insanları kedilerden soğutmak değil böyle bir etkeninde varlığını bildirmektir. Bu sayede hayvan sahipleri bilinçlenebilirler ve hayvanlarının gerekli tedavilerini yaptırırlar.

soru

çağdaş demirci

05 Eylül 2015 Cumartesi

toksoplazma olarak bahsedilen parazitin kuluçka süresi 2-3 aydır. evcil hayvanlara dışarıdan bulaşan bu parazit için aşı yaptırmak yeterli. 2 ayda bir iç ve dış parazit aşısı yaptırın hatta kendiniz de yapabilirsiniz basit yakmayan bir aşı ve damla olarak. kediden ölen birini duydunuz mu hiç?

Cevap yaz
cevap

Admin

16 Haziran 2024 Pazar

Toksoplazma (Toxoplasma gondii) paraziti, dünya genelinde yaygın bir enfeksiyona neden olan bir parazittir. Kediler, bu parazitin yaşam döngüsünün önemli bir kısmını oluşturan tek konaklardır. Kediler genellikle enfekte kemirgenleri veya çiğ etleri yediğinde toksoplazma parazitiyle enfekte olurlar ve daha sonra dışkılarıyla bu paraziti yayarlar.

Toksoplazma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuluçka Süresi: Toksoplazmanın kuluçka süresi genellikle 1 ila 3 hafta arasında değişir. Parazit, kedi dışkısında oosit formunda bulunur ve bu form 1-5 gün içinde enfekte hale gelir.

İnsanlara Bulaşma: İnsanlar toksoplazma parazitini genellikle enfekte kedilerin dışkısı ile kirlenmiş toprak veya yiyecekler aracılığıyla, çiğ veya az pişmiş enfekte et tüketerek, ya da nadiren kan nakli veya organ nakli yoluyla alabilirler.

Belirtiler: Çoğu insan enfeksiyon belirtisi göstermez, ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde (örn. HIV/AIDS hastaları veya kemoterapi alan kişiler) ve hamile kadınlarda (çünkü parazit fetüse geçebilir ve ciddi doğum kusurlarına neden olabilir) ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Evcil Hayvan Aşıları: Evcil hayvanlar için düzenli olarak yapılan iç ve dış parazit tedavileri önemlidir. Toksoplazma için spesifik bir aşı bulunmamakla birlikte, genel parazit tedavileri kedilerin genel sağlığını korumak için gereklidir.

Kediler ve İnsan Sağlığı

Kedilerden Toksoplazma Bulaşma Riski: Kedilerden insanlara toksoplazma bulaşma riski vardır, ancak bu risk genellikle düşük seviyededir ve kedilerden doğrudan enfekte olmak nadirdir. Daha çok, parazit oositlerinin bulunduğu toprak veya yiyecekler aracılığıyla bulaşma olur.

Korunma Yöntemleri: Kedilerin dışkısıyla doğrudan temas etmekten kaçınmak, bahçe işleri yaparken eldiven kullanmak ve elleri iyice yıkamak, çiğ veya az pişmiş et tüketmekten kaçınmak ve evcil hayvanların düzenli veteriner kontrollerini yaptırmak önemlidir.

Kedilerden Ölen Birini Duymak

Kedilerden doğrudan toksoplazma enfeksiyonu nedeniyle ölen birini duymak oldukça nadirdir. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler veya hamile kadınlar için ciddi risk teşkil eder. Ancak genel nüfus için risk düşüktür.

Kedilere Düzenli Parazit Tedavisi

Parazit Aşısı ve Tedavisi: Kediler için düzenli olarak iç ve dış parazit tedavisi yapılması önemlidir. Bu, kedilerin sağlığını korur ve aynı zamanda ev halkını da korur. Veterinerler, bu tedavilerin düzenli olarak yapılmasını önermektedir.

Kendi Kendine Tedavi: Parazit tedavilerini kendiniz yapmak yerine, bir veterinerden yardım almanız daha güvenlidir. Veterinerler doğru dozaj ve uygulama yöntemleri konusunda uzman oldukları için en iyi sonucu sağlarlar.

Özetle, toksoplazma enfeksiyonu konusunda dikkatli olmak ve kedilerin sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmak önemlidir. Ancak genel olarak, kedilerle yaşayan kişiler için ciddi bir sağlık riski oluşturması nadirdir. Kardeşinizin yaşadığı sağlık sorunları dikkate alındığında, evcil hayvanlarınızın sağlık kontrollerini ihmal etmemek ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmek büyük önem taşır.

soru

merve

07 Ocak 2016 Perşembe

Bence bu haber insanları kedilerden uzaklaştırmamalı

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Kesinlikle katılıyorum! Kediler insanlar için değerli ve sevgi dolu canlılardır. Onlarla birlikte yaşamak, insanlara birçok fayda sağlayabilir. Bu yüzden insanların kedilere karşı sevgi ve saygıyla yaklaşmaları önemlidir. Kedilerle olan ilişkiler, hem insanların ruh sağlığına hem de kedilerin refahına olumlu katkılar sağlayabilir. Kedilerle dostça ve sorumlu bir şekilde yaşamak, hem insanlara hem de kedilere mutluluk ve huzur getirecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hes Zararları Nelerdir?

Hes Zararları Nelerdir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fondotenin Zararları Nelerdir?

Fondotenin Zararları Nelerdir?

Evde Kedi Beslemenin Zararları Nelerdir?

Evde Kedi Beslemenin Zararları Nelerdir?

Adaçayının Zararları Nelerdir?

Adaçayının Zararları Nelerdir?

Varisin Zararları Nelerdir?

Varisin Zararları Nelerdir?

Demli Çayın Zararları Nelerdir?

Demli Çayın Zararları Nelerdir?

Güncel

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Güncel

Kolanın Zararları Nelerdir?

Kolanın Zararları Nelerdir?

Güncel

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

Protein Bar Zararları Nelerdir?

Protein Bar Zararları Nelerdir?

Köpek Balığı Kıkırdağı Zararları Nelerdir?

Köpek Balığı Kıkırdağı Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Kreatin Zararları Nelerdir?

Kreatin Zararları Nelerdir?

Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?

Küresel Isınmanın Zararları Nelerdir?

Kaçak Sigaraların Zararları Nelerdir?

Kaçak Sigaraların Zararları Nelerdir?

Emülgatör Zararları Nelerdir?

Emülgatör Zararları Nelerdir?

Avakadonun Zararları Nelerdir?

Avakadonun Zararları Nelerdir?

Baz İstasyonunun Zararları Nelerdir?

Baz İstasyonunun Zararları Nelerdir?

Pul Biberinin Zararları Nelerdir?

Pul Biberinin Zararları Nelerdir?

Nanenin Zararları Nelerdir?

Nanenin Zararları Nelerdir?

Emziğin Zararları Nelerdir?

Emziğin Zararları Nelerdir?

Pirincin Zararları Nelerdir?

Pirincin Zararları Nelerdir?

Rezene Çayının Zararları Nelerdir?

Rezene Çayının Zararları Nelerdir?

Yoğurdun Zararları Nelerdir?

Yoğurdun Zararları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

Bcaa Zararları Nelerdir?

Bcaa Zararları Nelerdir?

Asit Yağmurlarının Zararları

Asit Yağmurlarının Zararları

D Vitamini Zararları Nelerdir?

D Vitamini Zararları Nelerdir?

Bel Fıtığının Zararları Nelerdir?

Bel Fıtığının Zararları Nelerdir?

Erozyonun Zararları Nelerdir?

Erozyonun Zararları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6