Amonyak Zararları

Amonyak Zararları

Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve tezeklerinden çıkan gazlardan, Amon tapınağın duvarlarındaki ve  tavanındaki sofra tuzu gibi beyaz kristaller halindeki amonyum klorür yani nişadır birikmiştir. Buna da o dönemde ''amon'un tuzu '' denilmiştir. Amonyak çözeltisi XV. yy 'dan bu yana bilinmektedir. 1774'te Priestley bu amonyak maddesini  gaz halinde elde etmiştir. 1785'te Berthollet kesin bileşimini belirlemiştir. Bu yöntem Alman Kimyacısı Haber tarafından bulunmuş olup ve Cari Bosch tarafından uygulandığı için Haber-Bosch yöntemi diye adlandırmışlardır.

Amonyak, formülü NH3 olan, azot atomu ve hidrojen atomundan oluşan göz yaşartıcı, keskin kokulu ve renksiz bir gazdır, yakıcı bir tadı vardır ve havadan hafiftir. OH iyonu içermediği halde suda zayıf baz özelliği gösterir. Bir amonyak molekülü, üç hidrojen atomu ve bir azottan oluşmaktadır. Amonyak gazı 10 derece ısı ve 6-7 atmosferlik basınç altında sıvı haline gelmektedir. Yoğunluğu 0,60 atmosfer basıncı altında *33 derece de kolayca sıvılaşır, sıvı amonyak çözücü ve soğutucu olarak kullanılmaktadır. Amonyak gazının sudaki çözünürlüğü çok yüksektir. Amonyak günlük işlerde kullanılan % 10 oranında sulu bir eriyiktir, suda kolay erir. Amonyak oksijenle yakıldığında, su ve serbest azot meydana çıkar. Kok ve Havagazı fabrikalarında ele alınan amonyak ikinci dereceden bir azot ürün olarak elde edilmektedir. Bugün ise endüstri de hava azotundan sentetik olarak amonyak sağlanmaktadır.

Bitkilerin ve hayvan cesetlerinin bozulup çürümesinden oluşan amonyak belli belirsiz bir oranla havada da bulunmaktadır. Hayvanların ve insanların vücudunda, proteinlerin parçalanmasıyla devamlı olarak amonyak meydana gelmektedir. Bu amonyak idrarla atılır. Havadaki çok az orandaki amonyak, bitkisel proteinlerin ve hayvansal proteinlerin çürümesiyle yayılmaktadır. Amonyak endüstride son derece önemli ve yaygın ölçüde kullanılan bir maddedir. Yapay gübre olarak kullanıldığı gibi, soda yapımında, soğutma işlerinde basmacılık da amonyaktan yararlanılır. Amonyak çözeltisi, tıpta yakıcı olarak, gümüş takımların temizlenmesinde, kumaş lekelerinin çıkarılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca 1 bardak suya damlatılan amonyak en ileri ölçüde sarhoşluğu giderir.

Amonyağın zararları:

  • Amonyak, solunduğu zaman zehirleyici, vücuda temasında her bölge için tahriş edici ve sıvı olarak vücuda temasında şiddetli soğuk yanıklara neden olmaktadır.
  • Sıvı amonyak sıçramalarına sebep deride ciddi soğuk yanıklar meydana gelir. Nemli amonyak buharı deriyi tahriş edebilir.
  • Sıvı amonyak sıçramaları, gözde etkisi birkaç gün içinde görülemeyen kalıcı hasarlara neden olur. Amonyak buharları gözü tahriş ederek ve gözde sulanmalara neden olur, yüksek konsantrasyonda ciddi zararlar oluşabilir.
  • Yutulması ile meydana gelen zarar da yemek borusu, mide ve bağırsaklarda ciddi tahriş ve zararlara yol açar.
  • Uzun süre solunmasıyla üst solunum yollarında, göz, burun ve gırtlakta tahrişe neden olur.
  • Akciğerlerde ciddi hasarlara sebebiyet verirken ölümcül de olabilir. Ciğerler de ödem oluşabilir ve ölüme sebebiyet verebilir.
  • Atmosfere açık ortamlarda amonyağın tutuşması zordur. Kapalı bir ortamdaki amonyak ise hava karışımı ile temasında tutuşabilir, yanıcı ve patlayıcı olabilir.
  • Sonradan oluşabilecek nefes borusu, bronş ve akciğer ödemleri için yaralı kişiyi sağlık gözetiminde bulundurmak gerekir ve giderek ilerleyen zararlı etkilerden korunur.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Amonyak Pastalarda Kullanılır Mı?

Pasta yapımında kullanılan amonyak herkesin bildiği arı gibi hayvan sokmalarında kullanılan amonyak değildir. Bu madde kabartma tozu özelliğindedir. Buna amonyum bikarbonat adı verilir. Pasta yapımında, hamur işlerinde amonyum bikarbonatın kabartma tozu yerine kullanılmasının bazı avantajları vardır. Öncelikle hamur işini fırına koyduğunuzda hemen kabarmaya başlar. Hamur piştiğinde daha gevrek olur ve ortamda nem olmadığı takdirde daha uzun süre taze kalır. Ayrıca hamur işine ilk verdiğiniz şekilde korunur. Bu nedenle amonyum bikarbonat daha çok kraker ve kurabiye yapımında kullanılır. Ancak sıcaklık 36 derecenin üzerinde olursa amonyum bikarbonat su, amonyak ve karbondioksit oluşturarak, pişerken kötü bir koku oluşabilir.

Amonyak Yenir Mi?

Amonyak bildiğimiz arı sokmalarında kullanılan kimyasal ise yenmez. Ancak genellikle pastanelerde kullanımı tercih edilen ve amonyak diye bilinen amonyum bikarbonat ise yenir. Fakat kabartma özelliği olan bu malzemenin bilinçli olarak kullanılması gerekir. Hamuru işlerini güzel kabartan, piştikten sonra nemden korunduğu sürece tazeliğini gevrekliğini muhafaza eden amonyum bikarbonat doğru kullanılmalıdır. Pişirme sırasında belli oranda nem olursa bu kabartma malzemesinin bir kısmı hamurda kalır. Bu pişirilen kek, kurabiye gibi hamur işinin tadının yenmeyecek kadar kötü olmasına neden olur.

Amonyaklı Pasta Zararlı Mı?

Amonyaklı pasta zararlı olmaz. Ancak pastayı pişirirken ve sonrasında dikkatli olmalısınız. Aksi halde amonyağın bir kısmı pastanın hamurunda kalır ve yenmeyecek bir tat oluşur. Pastayı pişirirken etrafa kötü bir koyu yayılır. Ancak pastayı yerken amonyak kokusunu hiç hissetmezsiniz. Dışarıdan hazır aldığınız, pastanelerde yediğiniz pastalarda ve bazı hamur işlerinde amonyak denilen amonyum bikarbonat denilen malzeme kullanılır. Bununla yapılan pastalar, kurabiyeler, krakerler daha gevrek olur ve pişince şekillerini korurlar. Hamurun özellikle 36 derecenin üzerinde beklemesi de tadını bozar.

Nh3 Nedir?

NH3 amonyak olarak tanımlanan azot ve hidrojenin basit bir bileşiğidir. Herhangi bir rengi yoktur ve keskin bir kokuya sahiptir. Asit değil bazdır. İçinde oksijen bulunmadığından asitle tepkimeye girdiğinde su çıkmaz ve NH3 bu nedenle susuz baz olarak adlandırılır.

Amonyak Sodasının Zararları?

Amonyak sodası denilen amonyum bikarbonat genellikle profesyoneller tarafından kullanılır. Çünkü pasta, kek, kraker, kurabiye yapımında kullanılan ve kabartma özelliği olan malzemeyle yapılan hamur işleri dikkatli pişirilmeli ve muhafaza edilmelidir. Doğru kullanıldığında zararı olmayan bir malzemedir. Ancak piştikten sonra 36 derece ve üzeri sıcaklıkta muhafaza edilen hamur işlerinde bu malzeme su, amonyak ve karbondiokside dönüşür ve hamuru işinde kötü kokuya neden olur. Ayrıca hamur işinin içeriğinde % 5 ten fazla nem kalırsa piştiğinde tadı yenmeyecek kadar kötüleşir.

Amonyak Pastalarda Kullanılır Mı?

Pastalarda kullanılan amonyak arı sokmalarına karşı kullanılan amonyak değildir. Bu kabartma tozu özelliği olan NA4HCO3 kimyasal formülü olan amonyum bikarbonattır. Bildiğimiz kabartma tozu yerine pastalarda bunun kullanılmasının bazı avantajları vardır. Öncelikle hamuru fırına koyduğumuzda ısıyla birlikte hemen kabarmaya başlar. Hamur piştiğinde daha gevrek yapıda olur. Pasta hamuruna nasıl şekil verdiyseniz aynı bu şekilde pişer. Ayrıca piştikten sonra nem olmayan bir ortamda uzun süre muhafaza edilebilir. Bu yüzden kraker ve kurabiye yapımında amonyum bikarbonat kullanımı yaygındır. Kabartma tozu yerine kullanılan bu maddenin bazı dezavantajları da vardır. Eğer ortam sıcaklığı 36 dereceyi aşarsa amonyum bikarbonat su, amonyak ve karbondioksite ayrışır. Bu nedenle hamur pişerken kötü bir koku ortaya çıkabilir. Hamur pişerken içindeki nem oranı % 5 ve üzerinde olursa, amonyağın bir bölümü hamurun içinde kalabilir. Bu durumda pişirdiğiniz hamur işi de yenmeyecek kadar kötü bir tatta olabilir. Bu nedenle amonyum bikarbonat profesyonel kişilerce kullanılmalıdır.

Amonyaklı Pasta Zararlı Mı?

Amonyaklı pasta yapımında kabartma tozu olarak kullanılan amonyum bikarbonat bildiğiniz amonyak değildir. Genellikle pastane ürünlerinde tercih edilir. Hamuru işinin iyi kabarmasını sağlar. Ayrıca pastanın, krakerlerin, kurabiyelerin şeklinin korunmasına yardımcı olur. Genellikle zararı olmadığı bilinse de, kabartma tozu olarak bilinçli kullanılması gerekir. Amonyaklı pasta yaparken kekin nem oranı % 5'ten fazla pastanızın tadı yenmeyecek kadar kötü olabilir. Çünkü amonyum bikarbonatın bir bölümü kekin içinde kalır. Ayrıca ortam sıcaklığı 36 dereceden fazla olursa, pastanızda kötü bir koku oluşabilir.
Son Güncelleme : 30.08.2018 17:13:36

Amonyak Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Amonyak Zararları"
Çıkmiyor ki zararlımı zarasızmı söylemiyorlar abuk subuk şeyler yazıyor
Niyazi Çetin . 25.11.2017
CEVAP YAZ
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mısırın Zararları
Mısırın Zararları
Mısırın zararları, mısır yaz aylarında zevkle tüketilen bir besin maddesidir. Yemeklere ve salatalara ekstra lezzet katmak için kullanılabilen mısırın sağlık açısından da pek çok yararı vardır. Kalsiyum, magnezyum, demir, B6 ve B12 vitaminleri bakımı...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Elma Sirkesi Zararları
Elma Sirkesi Zararları
Elma sirkesi zararları, elma sirkesi yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde ve mutfaklarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde popülerliği daha artan elma sirkesine her marketten ulaşmak mümkündür. Fakat marketlerden satın alınan elma ...
Maden Suyunun Zararları
Maden Suyunun Zararları
Maden suyunun zararları, ülkemiz maden suyu kaynakları açısından oldukça zengindir. Maden suyu bildiğimiz sodadan farklıdır. Çünkü maden suyu içeriğinde olan mineraller ve karbondioksit gazıyla birlikte doğada çatlaklardan yeryüzüne çıkan doğal bir i...
Kavunun Zararları
Kavunun Zararları
Kavunun zararları, yaz meyvesi olan kavun, naif, hoş kokulu ve lezzetli bir meyvedir. İçeriğinde bolca vitamin ve mineral barındıran kavun sağlık için de yararlıdır. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde oldukça yararlı bir meyvedir. Kanseri engelley...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Limonun Zararları
Limonun Zararları
Limonun zararları, limon sağlık açısından faydası olan önemli meyvelerden bir tanesidir.  Özellikle içerisinde bol miktarda C vitamini bulunduğu için bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Çeşitli hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırac...
Kan Vermenin Zararları
Kan Vermenin Zararları
Kan vermenin zararları, kan vermek kişinin sağlığını tehdit edecek bir eylem değildir. Özellikle toplum olarak kan bağışına önem vermeliyiz. Kana ihtiyacı olan kişiler için kan bağışı oldukça önemlidir. Pek çok kişi kaza veya hastalık sonucu kan b...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Titanyum Dioksit Zararları
Mısırın Zararları
Kirazın Zararları
Tarçının Zararları
Nescafenin Zararları
Elma Sirkesi Zararları
Maden Suyunun Zararları
Kavunun Zararları
Kekiğin Zararları
Limonun Zararları
Kan Vermenin Zararları
Melisa Çayının Zararları
Propolis Zararları
Bekunis Zararları
Rezene Çayının Zararları
Kabak Çekirdeğinin Zararları
Maraş Otunun Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Karpuzun Zararları
Kolonyanın Zararları
Epimedium Zararları
Bıldırcın Yumurtasının Zararları
Bcaa Zararları
Glikoz Şurubu Zararları
Limon Tuzunun Zararları
İmplant Zararları
Klorun Zararları
Evde Kedi Beslemenin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Amonyak Zararları
Popüler İçerik
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum...
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak m...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hi...
Kabak Çekirdeğinin Zararları
Kabak Çekirdeğinin Zararları
Kabak çekirdeğinin zararları, Kabak çekirdeği zararından daha çok faydası ile dikkat çekmektedir. Nedeni ise sağlık açısından pek çok faydası olan k...
Maraş Otunun Zararları
Maraş Otunun Zararları
Maraş Otunun Zararları, Maraş otu, dil altına konularak emilen kafa yapıcı bir bitki olan bakıldığında kına gibi, kına kokulu ve kına rengine benzeye...
Kireçli Suyun Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Kireçli Suyun Zararları, Mineral içeren su kireçli su demektir. İçinde kalsiyum minerali olan su, ''alkali'' sudur. Kaynama sırasında ortaya çıkan çay...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Titanyum Dioksit Zararları
Mısırın Zararları
Kirazın Zararları
Tarçının Zararları
Nescafenin Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Aralık - 2018