Amonyak Zararları

Amonyak Zararları

Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve tezeklerinden çıkan gazlardan, Amon tapınağın duvarlarındaki ve  tavanındaki sofra tuzu gibi beyaz kristaller halindeki amonyum klorür yani nişadır birikmiştir. Buna da o dönemde ''amon'un tuzu '' denilmiştir. Amonyak çözeltisi XV. yy 'dan bu yana bilinmektedir. 1774'te Priestley bu amonyak maddesini  gaz halinde elde etmiştir. 1785'te Berthollet kesin bileşimini belirlemiştir. Bu yöntem Alman Kimyacısı Haber tarafından bulunmuş olup ve Cari Bosch tarafından uygulandığı için Haber-Bosch yöntemi diye adlandırmışlardır.

Amonyak, formülü NH3 olan, azot atomu ve hidrojen atomundan oluşan göz yaşartıcı, keskin kokulu ve renksiz bir gazdır, yakıcı bir tadı vardır ve havadan hafiftir. OH iyonu içermediği halde suda zayıf baz özelliği gösterir. Bir amonyak molekülü, üç hidrojen atomu ve bir azottan oluşmaktadır. Amonyak gazı 10 derece ısı ve 6-7 atmosferlik basınç altında sıvı haline gelmektedir. Yoğunluğu 0,60 atmosfer basıncı altında *33 derece de kolayca sıvılaşır, sıvı amonyak çözücü ve soğutucu olarak kullanılmaktadır. Amonyak gazının sudaki çözünürlüğü çok yüksektir. Amonyak günlük işlerde kullanılan % 10 oranında sulu bir eriyiktir, suda kolay erir. Amonyak oksijenle yakıldığında, su ve serbest azot meydana çıkar. Kok ve Havagazı fabrikalarında ele alınan amonyak ikinci dereceden bir azot ürün olarak elde edilmektedir. Bugün ise endüstri de hava azotundan sentetik olarak amonyak sağlanmaktadır.

Bitkilerin ve hayvan cesetlerinin bozulup çürümesinden oluşan amonyak belli belirsiz bir oranla havada da bulunmaktadır. Hayvanların ve insanların vücudunda, proteinlerin parçalanmasıyla devamlı olarak amonyak meydana gelmektedir. Bu amonyak idrarla atılır. Havadaki çok az orandaki amonyak, bitkisel proteinlerin ve hayvansal proteinlerin çürümesiyle yayılmaktadır. Amonyak endüstride son derece önemli ve yaygın ölçüde kullanılan bir maddedir. Yapay gübre olarak kullanıldığı gibi, soda yapımında, soğutma işlerinde basmacılık da amonyaktan yararlanılır. Amonyak çözeltisi, tıpta yakıcı olarak, gümüş takımların temizlenmesinde, kumaş lekelerinin çıkarılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca 1 bardak suya damlatılan amonyak en ileri ölçüde sarhoşluğu giderir.

Amonyağın zararları:

  • Amonyak, solunduğu zaman zehirleyici, vücuda temasında her bölge için tahriş edici ve sıvı olarak vücuda temasında şiddetli soğuk yanıklara neden olmaktadır.
  • Sıvı amonyak sıçramalarına sebep deride ciddi soğuk yanıklar meydana gelir. Nemli amonyak buharı deriyi tahriş edebilir.
  • Sıvı amonyak sıçramaları, gözde etkisi birkaç gün içinde görülemeyen kalıcı hasarlara neden olur. Amonyak buharları gözü tahriş ederek ve gözde sulanmalara neden olur, yüksek konsantrasyonda ciddi zararlar oluşabilir.
  • Yutulması ile meydana gelen zarar da yemek borusu, mide ve bağırsaklarda ciddi tahriş ve zararlara yol açar.
  • Uzun süre solunmasıyla üst solunum yollarında, göz, burun ve gırtlakta tahrişe neden olur.
  • Akciğerlerde ciddi hasarlara sebebiyet verirken ölümcül de olabilir. Ciğerler de ödem oluşabilir ve ölüme sebebiyet verebilir.
  • Atmosfere açık ortamlarda amonyağın tutuşması zordur. Kapalı bir ortamdaki amonyak ise hava karışımı ile temasında tutuşabilir, yanıcı ve patlayıcı olabilir.
  • Sonradan oluşabilecek nefes borusu, bronş ve akciğer ödemleri için yaralı kişiyi sağlık gözetiminde bulundurmak gerekir ve giderek ilerleyen zararlı etkilerden korunur.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Amonyak Pastalarda Kullanılır Mı?

Pasta yapımında kullanılan amonyak herkesin bildiği arı gibi hayvan sokmalarında kullanılan amonyak değildir. Bu madde kabartma tozu özelliğindedir. Buna amonyum bikarbonat adı verilir. Pasta yapımında, hamur işlerinde amonyum bikarbonatın kabartma tozu yerine kullanılmasının bazı avantajları vardır. Öncelikle hamur işini fırına koyduğunuzda hemen kabarmaya başlar. Hamur piştiğinde daha gevrek olur ve ortamda nem olmadığı takdirde daha uzun süre taze kalır. Ayrıca hamur işine ilk verdiğiniz şekilde korunur. Bu nedenle amonyum bikarbonat daha çok kraker ve kurabiye yapımında kullanılır. Ancak sıcaklık 36 derecenin üzerinde olursa amonyum bikarbonat su, amonyak ve karbondioksit oluşturarak, pişerken kötü bir koku oluşabilir.

Amonyak Yenir Mi?

Amonyak bildiğimiz arı sokmalarında kullanılan kimyasal ise yenmez. Ancak genellikle pastanelerde kullanımı tercih edilen ve amonyak diye bilinen amonyum bikarbonat ise yenir. Fakat kabartma özelliği olan bu malzemenin bilinçli olarak kullanılması gerekir. Hamuru işlerini güzel kabartan, piştikten sonra nemden korunduğu sürece tazeliğini gevrekliğini muhafaza eden amonyum bikarbonat doğru kullanılmalıdır. Pişirme sırasında belli oranda nem olursa bu kabartma malzemesinin bir kısmı hamurda kalır. Bu pişirilen kek, kurabiye gibi hamur işinin tadının yenmeyecek kadar kötü olmasına neden olur.

Amonyaklı Pasta Zararlı Mı?

Amonyaklı pasta zararlı olmaz. Ancak pastayı pişirirken ve sonrasında dikkatli olmalısınız. Aksi halde amonyağın bir kısmı pastanın hamurunda kalır ve yenmeyecek bir tat oluşur. Pastayı pişirirken etrafa kötü bir koyu yayılır. Ancak pastayı yerken amonyak kokusunu hiç hissetmezsiniz. Dışarıdan hazır aldığınız, pastanelerde yediğiniz pastalarda ve bazı hamur işlerinde amonyak denilen amonyum bikarbonat denilen malzeme kullanılır. Bununla yapılan pastalar, kurabiyeler, krakerler daha gevrek olur ve pişince şekillerini korurlar. Hamurun özellikle 36 derecenin üzerinde beklemesi de tadını bozar.

Nh3 Nedir?

NH3 amonyak olarak tanımlanan azot ve hidrojenin basit bir bileşiğidir. Herhangi bir rengi yoktur ve keskin bir kokuya sahiptir. Asit değil bazdır. İçinde oksijen bulunmadığından asitle tepkimeye girdiğinde su çıkmaz ve NH3 bu nedenle susuz baz olarak adlandırılır.

Amonyak Sodasının Zararları?

Amonyak sodası denilen amonyum bikarbonat genellikle profesyoneller tarafından kullanılır. Çünkü pasta, kek, kraker, kurabiye yapımında kullanılan ve kabartma özelliği olan malzemeyle yapılan hamur işleri dikkatli pişirilmeli ve muhafaza edilmelidir. Doğru kullanıldığında zararı olmayan bir malzemedir. Ancak piştikten sonra 36 derece ve üzeri sıcaklıkta muhafaza edilen hamur işlerinde bu malzeme su, amonyak ve karbondiokside dönüşür ve hamuru işinde kötü kokuya neden olur. Ayrıca hamur işinin içeriğinde % 5 ten fazla nem kalırsa piştiğinde tadı yenmeyecek kadar kötüleşir.

Amonyak Pastalarda Kullanılır Mı?

Pastalarda kullanılan amonyak arı sokmalarına karşı kullanılan amonyak değildir. Bu kabartma tozu özelliği olan NA4HCO3 kimyasal formülü olan amonyum bikarbonattır. Bildiğimiz kabartma tozu yerine pastalarda bunun kullanılmasının bazı avantajları vardır. Öncelikle hamuru fırına koyduğumuzda ısıyla birlikte hemen kabarmaya başlar. Hamur piştiğinde daha gevrek yapıda olur. Pasta hamuruna nasıl şekil verdiyseniz aynı bu şekilde pişer. Ayrıca piştikten sonra nem olmayan bir ortamda uzun süre muhafaza edilebilir. Bu yüzden kraker ve kurabiye yapımında amonyum bikarbonat kullanımı yaygındır. Kabartma tozu yerine kullanılan bu maddenin bazı dezavantajları da vardır. Eğer ortam sıcaklığı 36 dereceyi aşarsa amonyum bikarbonat su, amonyak ve karbondioksite ayrışır. Bu nedenle hamur pişerken kötü bir koku ortaya çıkabilir. Hamur pişerken içindeki nem oranı % 5 ve üzerinde olursa, amonyağın bir bölümü hamurun içinde kalabilir. Bu durumda pişirdiğiniz hamur işi de yenmeyecek kadar kötü bir tatta olabilir. Bu nedenle amonyum bikarbonat profesyonel kişilerce kullanılmalıdır.

Amonyaklı Pasta Zararlı Mı?

Amonyaklı pasta yapımında kabartma tozu olarak kullanılan amonyum bikarbonat bildiğiniz amonyak değildir. Genellikle pastane ürünlerinde tercih edilir. Hamuru işinin iyi kabarmasını sağlar. Ayrıca pastanın, krakerlerin, kurabiyelerin şeklinin korunmasına yardımcı olur. Genellikle zararı olmadığı bilinse de, kabartma tozu olarak bilinçli kullanılması gerekir. Amonyaklı pasta yaparken kekin nem oranı % 5'ten fazla pastanızın tadı yenmeyecek kadar kötü olabilir. Çünkü amonyum bikarbonatın bir bölümü kekin içinde kalır. Ayrıca ortam sıcaklığı 36 dereceden fazla olursa, pastanızda kötü bir koku oluşabilir.
Son Güncelleme : 22.01.2021 18:58:10
Amonyak Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Amonyak Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Amonyak Zararları"
Çıkmiyor ki zararlımı zarasızmı söylemiyorlar abuk subuk şeyler yazıyor
Niyazi Çetin . 25.11.2017
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Bcaa Zararları
Bcaa Zararları
Bcaa zararları, Bcaa lösin, valin ve izolösin adlı amino asitlerden oluşan bir kombinasyondur. Amino asit vücudun fonksiyonel bir şekilde çalışabi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021