Zeytinyağının Zararları

Zeytinyağının Zararları

Zeytinyağının zararları, sağlık için vazgeçilmez besin kaynaklarından biri olan zeytinyağı, yüksek oranda faydalı besin içerdiği için birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Çok eski yıllardan itibaren kozmetik ürünlerin içerisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt ve saç bakımı için önemi büyük olan zeytinyağının sindirim sistemi üzerinde de önemli faydaları bulunmaktadır.

E, K vitaminleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir, ayrıca sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir bakımından da iyi bir kaynaktır. Alternatif tıpta kabızlık, damar sağlığı gibi sağlık sorunlarına karşı faydalanılan bir besin kaynağıdır.

Zeytinyağının Zararları

 • Zeytinyağı en güvenilir besin kaynaklarından biridir ve sağlık açısından her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı bünyelerde aşırı tüketim nedeniyle yan etkilere yol açabilir. Zeytinyağının zararları şu şekilde sıralanabilir;
 • Zeytinyağı cilde uzun süre ve aşırı uygulanırsa ciltte tahrişe yol açabilir. Zeytinyağı cilt için düzenli ancak periyodik aralar ile kullanılmalıdır.
 • Aşırı zeytinyağı tüketimi nedeniyle vücutta yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir.
 • Aşırı zeytinyağı tüketimi damar tıkanıklığı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.
 • Aşırı şekilde zeytinyağı içilirse sindirim problemlerine yol açabilir.
 • Dahili ya da harici olarak uzun süre kullanıldığında faydadan çok zarara yol açabilecek bir besindir.
 • Faydalarından yararlanabilmek için düzenli ancak minimum ölçülerde tüketilmesi gerekir.

Zeytinyağının Faydaları

 • Zeytinyağı cilt ve saç sağlığı için kullanılabilecek en ideal besinlerden biridir. Zeytinyağı içeriği nedeni ile cildin kimyası ile çok uyumludur. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde nemlendirici etki yaratır. Özellikle diz ve dirseklerde oluşan kuruma zeytinyağı ile yumuşatılabilir.
 • Özellikle kuru saçlarda mükemmel etkiler yaratır. Kuru saçların daha parlak ve yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar. 4 yemek kaşığı zeytinyağı ufak bir kaseye alınarak içine 1 yemek kaşığı bal ilave edilir. Hazırlanan karışım saç diplerine uygulanarak 20 dakika bekletilir. Saç köklerini ve saç derisini sağlığına büyük ölçüde katkı sağlar.
 • Sindirim sistemine karşı fayda sağlar. Zeytinyağı saç ve cilt bakımından sonra en çok sindirim sisteminin sağlığı için kullanılmaktadır. Bağırsakların daha aktif ve rahat çalışmasını sağlayarak basur, kabızlık gibi problemleri engelleyici etki sağlar. Antioksidan içeriği nedeniyle bağırsakların zararlı maddelerden arınmasına yardımcı olur.
 • Meme kanserinin oluşma riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda emzirme döneminde göğüs uçlarında oluşan yara ve çatlaklara karşı iyi gelir.
 • Diyabet hastaları için uygun bir besin maddesidir. Diyabet hastalarının vücudunda oluşan sorunları zeytinyağı hafifletebilir.
 • Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır.
 • Kolesterole karşı iyi gelir.
 • Karaciğer sağlığı için düzenli kullanılması gereken bir besindir. Karaciğerin daha aktif çalışmasını sağlayarak karaciğeri temizleyici etki yaratır.
 • Alzheimer hastalığına karşı oldukça faydalıdır. Zeytinyağı Alzheime hastalığına yol açan faktörleri ortadan kaldıran bir etkiye sahiptir.
 • Kemik sağlığını korur. Özellikle kireçlenmeye karşı faydalıdır. Kemiklerde erime ve kırılganlığı azaltır.
 • Ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratır. Zihinsel ve ruh sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Zeytinyağı kilo vermeyi kolaylaştırır. Zeytinyağı sindirimi rahatlatarak kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Aç Karnına Zeytinyağı İçmenin Zararları?

Zeytinyağı uzmanlar tarafından tüketilmesi gereken bitkisel yağlar arasında gösterilmektedir. Ancak her besinde olduğu gibi zeytinyağı tüketirken de aşırıya kaçılmamalıdır. Aç karnına zeytinyağı içmenin faydaları olduğu kadar zararları da olabilir. Öncelikle kilo almanızı sağlayabilir. Doymuş yağ asitleri bakımından zengin olduğundan fazla tüketilen zeytinyağı kalp krizi, obezite, meme kanseri, inme gibi ciddi rahatsızlıklar için uygun zemin hazırlayabilir. Ayrıca aç karnına zeytinyağı tüketmek kan şekeri oranını düşürebilir. Bu nedenle şeker hastaları aç karnına zeytinyağı tüketirken dikkat etmelidir. Halsizlik, terleme gibi belirtileri kan şekerinin düştüğünü gösterir. Bunun dışında mide ve bağırsak hareketliliğini arttırabilir. Bu da ishal gibi sindirim sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Bozulmuş Zeytinyağının Zararları?

Zeytinyağı uygun koşullarda saklanmadığı takdirde özelliklerini, besin değerini yitirir. Zeytinyağını serin ve hava akımı almayan, güneş görmeyen bir yerde saklanırsa 2 yıl tazeliğini korur. Uygun şekilde saklana zeytinyağı bu süreden sonra tadını, lezzetini, besleyici özelliklerini, aromasını ve rengini kaybetmeye başlar Bu koşullara uyulmadığı takdirde zeytinyağı daha erken zamanda acımsı bir tada sahip olduğu gibi lezzeti de kalmaz. Bozulmuş zeytinyağını tüketmek vücudunuza zarar vermeyebilir. Ancak zeytinyağının faydalarından da yararlanamazsınız. Bu yüzden tüketeceğiniz kadar zeytinyağı almalı ve uygun koşullarda saklamalısınız. Hava almayacak şekilde cam şişelerde zeytinyağını muhafaza etmelisiniz. Çünkü zeytinyağı hava alırsa aroması da uçup gider.

Cilde Zeytinyağı Sürmenin Zararları?

Cilde zeytinyağı sürmenin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Özellikle kuru ve karma ciltlerde nemlendirici etkisini hemen fark edebilirsiniz. Ancak yağlı ciltlerde mümkün olduğu kadar az kullanılmalıdır. Zeytinyağı özellikle sızma olarak kullanılırsa cildin nem dengesini sağlar ve elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği antioksidanlar yardımıyla hücre onarımına destek olur. Cildinizdeki akne ve sivilce sorunlarına iyi gelir. Güneş ışınlarından dolayı oluşan cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Ciltteki egzama gibi hastalıklardan oluşan kuruma, dökülme, kızarıklık gibi sorunların giderilmesini sağlar.

Göze Zeytinyağı Girerse Ne Olur?

Göze zeytinyağı girerse ilk anda gözlerinizde biraz yanma ve buğulu görme gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu etkiler sizleri biraz telaşlandırabilir. Ancak zeytinyağının gözlere bir zararı olmaz. Aksine gözlerinizde yanma ve kızarıklık gibi bir sorun varsa bunlara iyi gelir. Gözünüze kaçan yabancı cisimlerin zarar vermeden çıkarılması için gözünüze zeytinyağı damlatabilirsiniz. Göz çevresine zeytinyağı ile yapacağınız masajla kan dolaşımını arttırabilir, bölgenin daha fazla oksijenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu nedenle gözünüze zeytinyağı girerse panik yapmadan gözlerinizi kuru bir pamukla silin ve bekleyin.

Zeytinyağı Cildi Karartır Mı?

Zeytinyağı cilde tatbik edebileceğiniz en doğal ürünlerden biridir. Cildi nemlendirir, ciltteki ölü hücrelerin arınmasını sağlar. Ayrıca cildinizdeki güneş lekeleri içinde harika bir çözümdür. Normal kullanımda zeytinyağının cildi karartma etkisi bulunmamaktadır. Ancak yazın güneşlenmek isteyenler için bir alternatif olabilir. Zeytinyağının önemli bir etkisi de yazın bronzlaşmak isteyenleredir. Kuru cildinize zeytinyağı sürdüğünüz takdirde yazın en sağlıklı bronzlaştırıcı ürün olduğunu göreceksiniz. Arzu edenler kullandığı bronzlaştırıcı ürünlere biraz zeytinyağı karıştırarak bu şekilde kullanabilir. Bu şekilde etkisi daha fazla olacaktır.

Zeytinyağı Alerji Yaparmı?

Zeytinyağı tüketebileceğimiz en sağlıklık yağlar arasındadır. Ancak zeytinyağı alerjik yapıda olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu daha çok zeytinyağının haricen kullanımında siz konusu olabilir. Nadir olarak zeytinyağının tüketilmesi de alerjik etkilere neden olabilir. Cilde tatbik edilen zeytinyağı solunum alerjisi, dermatit, egzama gibi cilt sorunlarına yol açabilir. Ayrıca yağlı cilt yapısı olan kişilerde kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle zeytinyağını haricen kullanmadan önce küçük bir alanda test etmenizi tavsiye ederiz. Alerjik etkiler ortaya çıkarsa,hemen zeytinyağı kullanımını kesmelisiniz. Zeytinyağı alerjisi olan kişilerin bu yağı tüketirken de dikkatli olması gerekir.

Zeytinyağı Göze Zarar Verir Mi?

Zeytinyağı uzmanlara göre göze zarar vermeyen bir yağdır. Bu nedenle bazı bitkisel kürlerde gözlerdeki kızarıklığa ve ağrıya karşı göze zeytinyağı damlatılması önerilir. Kirpik diplerine de zeytinyağı sürülmesi aynı etkiyi gösterir. Ayrıca gözünüze bir şey kaçarsa 1-2 damla zeytinyağ damlatarak bundan kolayca kurtulabilirsiniz. Bunun dışında zeytinyağını göz makyajınızı temizlemek için doğal bir ürün olarak kullanabilirsiniz. Göz çevresine düzenli olarak pamuğa damlattığınız zeytinyağını sürerseniz, yaşlanma etkilerinden dolayı oluşan ince çizgilere çok faydalı olur. Kirpiklerinde sıklaşmasına yardımcı olur.

Zeytinyağı Mideye Dokunurmu?

Zeytinyağı bilinen en sağlıklı bitkisel yağlar arasındadır. Zeytinyağı aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde midenize dokunmaz. Özellikle mide rahatsızlıkları olanlara faydalı etkiler yapar. Zeytinyağı tüketilen besinlerin midede kalma süresini kısalttığı gibi sindirimde önemli bir yeri olan safra salgısının artmasına neden oluyor. Mide ülseri gibi sorunlarda zeytinyağı tüketmeniz mide salgısının aşırı salgılanması nedeniyle oluşana yanma, ağrı gibi yakınmalardan muzdarip olmazsınız. Sabahları daha fazla rahatsız eden bu tür mide sorunlarını aşmak için uzmanların önerisi aç karnına 1-2 kaşık saf zeytinyağı tüketmektir.
Son Güncelleme : 08.04.2021 13:34:56
Zeytinyağının Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Zeytinyağının Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

3 Yorum Yapılmış "Zeytinyağının Zararları"
hasta ve hasta olmadan hergün bir kaşık zeytin yagı icmek sebebesiz şekilde.zararlımı saglıklımı
Hacı Mahmut . 14.09.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
zeytin yağın faydalı olduğuna inanıyorum dengeli tüketim gerçekleşirse
Zeki Demir . 16.04.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
yemek yaparken zeytinyağı bir anda patladı ve bir miktarı gözüme girdi çok fena yanıyor göze zeytinyağı girerse ne olur?
Durdane . 29.08.2018
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021