Hacamatın Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hacamatın Zararları Nelerdir?

Hacamatın zararları, Uzman tarafından yapılan hacamatın kişiye hiçbir zararı yoktur. Ancak hacamatı toplumumuz da bilinçli olan veya olmayan herkes yapmaya kalkışıyor. Bu da hacamat yaptıran kişilerin sağlıklarını tehlikeye atıyor ve ciddi hasarlara yol açıyor. Hacamatın geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Özellikle peygamber efendimiz (S. A. V) bizzat kendisi hacamat yaptırmıştır. Hatta hacamat hakkında da pek çok da hadisi şerifi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını paylaşmak gerekirse eğer:
Müslim: İbnu Abbas der ki: “Resulullah (Sav) Miraç gecesinde, hangi melek cemaatine rastladıysa; “hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!” derlerdi. ”

Buhari: Hz. Peygamber (S. A. S) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (Yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)

İbn Mace: "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (Ezberleme) gücünü arttırır. Hâfız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah'ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun

Hacamatın zararları nelerdir?

Hacamatın bilindik bir zararı olmamaktadır. Ancak uygulayacak olan kişinin uzmanlığı çok önemlidir. Aynı zamanda hacamat yaptırmak için ayın belli günleri vardır. Bu günlerde yapılan hacamatın daha etkili ve tesirliyi olduğu söylenmektedir. Özellikle hacamatın faydası manevi olarak almak isteyen kişiler ilkbahar ve sonbahar mevsiminde hacamat olmalılardır. Sünnete göre hacamatın makbul olduğu faydalı günler hicri 17, 19 ve de 21'dir. Bir de hacamatın en etkili olduğu gün hicri takvime göre üçüncü hafta yapılanıdır. Bu hafta içerisinde ayın çekim gücü fazla olmaktadır. Bazı hadislere göre pazartesi günü, salı günü ve perşembe günü hacamat yapılması, ayın içinde ise 17,19,21'inci günleri manevi anlamda en iyi olan günlerdir. Eğer kişi maneviyat için hacamat yaptıracak ise bu günleri beklemesi daha iyi olacaktır.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?
 • Hacamat tıkanık olan kılcal damarların açılmasında fayda sağlıyor bu da kişinin vücudunda birikmiş olan pis kanın atılmasını kolaylaştırıyor.
 • Kişiler görülen baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku sorunu gibi problemleri gideriyor.
 • Bayanlarda sık görülen adet düzensizliği ve adet döneminde görülen komplikasyonları gideriyor.
 • Basur, varis ve böbrek hastalıklarına iyi geliyor.
 • Çocuklarda asabiyet, huzursuzluk, huysuzluk ve sinirlik hallerine iyi geliyor.
 • Karaciğer ve dalak gibi organları uyarıyor.
 • Yüksek tansiyona iyi geliyor ve iç kanamayı da durduruyor.
 • Cilt problemlerine fayda sağlıyor, hayız kanının normal ölçülerde gelmesine sağlıyor ve hormon bozukluklarını gideriyor.
 • Safra kesesi, pankreas ve prostat hastalıklarına iyi geliyor.
 • Kansızlığa, bel tutulmasına ve boyun tutulması gibi sorunların giderilmesinde fayda sağlıyor.
 • Kronik kabızlık şikâyeti olan ve idrar yolu enfeksiyonu sorunu olan kişilerin iyileşmesinde fayda sağlıyor.
 • Göz hastalıklarına ve saç dökülmesine fayda sağlıyor.
 • Çeşitli hastalıkları önlüyor ve kişilere adeta şifa saçıyor.
 • Zehirlenmelere iyi geliyor ve kişinin olası bir zehirlenme karşısında kafasından hacamat olması öneriliyor.
 • Özellikle omuz kısımlarına yapılacak olan hacamat nefes darlığı sorununa, bronşite ve astım hastalığına iyi geliyor.
 • Migren ve şiddetli baş ağrısı çeken kişilerin başın arka kısmına hacamat yaptırmaları öneriliyor.

Hacamatın Zararları Yorumları

soru

onur

02 Haziran 2024 Pazar

ben hacamat yaptırdım ama bünyeme ağır geldi ve tansiyonum düştü 6 ya hastanelik oldum tansiyonum bir hafta düşük gezdim sabahlarıda kaktığımda belim ağrıyor anlam veremedim

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Haziran 2024 Pazar

Hacamat yaptırdıktan sonra yaşadığınız olumsuz etkiler üzücü olmuş. Hacamatın tansiyon üzerinde düşürücü etkileri olabileceği ve bazı kişilerde bu tip reaksiyonların görülebileceği bilinmektedir. Bel ağrısının ise ayrı bir sebebi olabilir, belki de vücudunuzun o dönemde yaşadığı stres veya fiziksel etkilere bağlı olabilir. Ancak bel ağrısı devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle, geçmiş olsun.

soru

esra

02 Haziran 2024 Pazar

ben ikidir hacamat yaptırıyorum
faydalar arasına iltihaplı romatizma ve tiroit hastalığına diş eti iltihaplarına, beyin kanamalarına bel fitığına da iyi gelir. ben troit için yaptırıyorum bunun yanı sıra unutulmuş sülük tedavisi uyguluyorum. şifa Allahtan. herkes için şifa diliyorum.
onur bey benim hacamat hocam erkeklerin daha çok etkilendiğini, hatta bayılmalar, şeker yükselmesine tansiyon düşmesi neden olduğunu söyledi. yan etki olarak değil tamamen pisikolojik. :) asla ehli biri tarafından yapılıyorsa zararı yoktur. zaten hiç bir ilaçta kullanılmıyor.
küçüklüğümüzden bu yana kullandığımız ilaçları bünyemiz bir kısmını idrarla, bir kısmını terle, bir kımınıda deri altına iterek kanın temizliğini sağlar. işte deri altındaki o pis kan alınıyor. korkmayın yaptırın.

Cevap yaz
cevap

Admin

02 Haziran 2024 Pazar

Hacamat tedavisi hakkındaki deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Sağlık sorunlarınız için faydalı olduğunu düşündüğünüz bu tedavileri uygulamanız umarım size iyi gelir. Ancak herkesin vücudu farklı tepkiler verebilir, bu nedenle dikkatli ve uzman kontrolünde hareket etmek önemli olabilir. Sağlık dolu günler dilerim.

soru

mahmutusta

31 Mayıs 2024 Cuma

ben yararına zararına bakmam benim efendim yapın demiş gerisi beni ilgilendirmez

Cevap yaz
cevap

Admin

31 Mayıs 2024 Cuma

Tabii ki, aslında bu tutum oldukça doğru bir yaklaşım olabilir. Bazı durumlarda, kararları verirken sadece kendi sorumluluğumuzu üstlenmek ve başkalarının etkilerinden bağımsız şekilde hareket etmek önemli olabilir. Ancak, bazen aldığımız kararların ve eylemlerin etkilerini daha geniş bir perspektiften değerlendirmek de faydalı olabilir. Sonuçta, tamamen izole bir şekilde hareket etmek yerine, çevremizdeki etkileşimlerin farkında olmak ve bunları göz önünde bulundurmak daha sağlıklı kararlar almamıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, bazen "beni ilgilendirmez" yaklaşımının sınırlarını belirlemek ve duruma göre esnek davranmak da önemli olabilir.

soru

oyyoman lmpire

29 Mayıs 2024 Çarşamba

zararı hiç yoktur sadece steril olarak yapılmalı

Cevap yaz
cevap

Admin

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Steril bir şekilde yapılan zararı olmayan bir işlem, herhangi bir risk taşımamaktadır. Bu nedenle, sterilite kurallarına uyulduğunda herhangi bir olumsuz etki ya da zarar oluşmaz. Bu yüzden yapılan işlemin steril şekilde gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

soru

zARARSIZ

27 Mayıs 2024 Pazartesi

sitede neredeyse herseyin bir zarari var ama insanin vucudundan kan cekmek icin yapilan bir islemin hic zarari yok mu? Komik olmayin Allah askina Kilcal damarlara verdigi zarar bir yana dolasim problemlerinden, bobrek problemlerine kadar bir cok zarari vardir hacamatin.

Cevap yaz
cevap

Admin

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Saygıdeğer kullanıcı, vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim. Kan alımı veya hacamat uygulamasının vücut üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda doğru bilgilendirmeler yapmanız önemlidir. Bu tür geleneksel uygulamaların sağlık açısından riskli olabileceği ve uzman kontrolünde yapılmaları gerektiği konusunda farkındalık yaratmak önemlidir. Sağlık konularında bilinçli ve doğru bilgiye dayalı kararlar almak her zaman en doğrusudur. Teşekkürler.

soru

Cumali

24 Mayıs 2024 Cuma

Bende hacamat oldum ama çok fazla kan gelmedi yanımdaki arkadaşların tüp doldu benimki çok az oldu

Cevap yaz
cevap

Beyzade

24 Mayıs 2024 Cuma

Eğer hacamatı yapan kişi aynıysa iki seçenek vardır.birincisi sizin vücudunuzda yanınızdaki arkadaşlarınızınkinden daha az pis kanınız vardır.İkinci seçenek ise vücudunuzda bulunan kanın az olması yanı kansızlık denilen hastalığın olması bir doktora gitmenizi tavsiye ederim.

soru

zeynep

21 Mayıs 2024 Salı

ben hiç yapmadım ama çok değişik bir şey

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Mayıs 2024 Salı

Tabii ki, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Sormak istediğiniz bir şey var mı veya daha fazla bilgi istiyor musunuz?

soru

hacer

19 Mayıs 2024 Pazar

Yozgat ta hacamat yaptıracak güvenli bir yer var mı acaba ben de yaptırmak istiyorum birazda korkuyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

19 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba, Yozgat'ta hacamat yaptırabileceğiniz güvenilir yerler hakkında bilgi almak için yerel sağlık kuruluşlarına veya alternatif tıp merkezlerine danışabilirsiniz. Ayrıca, yaptırmadan önce referansları ve hijyen koşullarını araştırmanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim!

soru

Osman

12 Mayıs 2024 Pazar

Arkadaslar gecen gun hacamat satin aldim ve kendim omuzumaa bugun yaptim baya bi cekti yani kan felan cikmadi disina herhangi bi bilgimde yok bu konu hakkindaa tekrar sokmek zorundaa kaldim bi yere gitmem gerek ti soktum kan felan yoktu ama omuzum kizarmis sucuktan farki yoktur ne yapmam gerek zarari varmi

Cevap yaz
cevap

Tutkun

12 Mayıs 2024 Pazar

Geçmiş olsun Osman Bey. bu tür tedavilerin bilimsel bir niteliği olmadığı hiçbir bilgiye sahip olmayan kişilerin hacamatı kendi başlarına uygulamaları oldukça yanlıştır. Bence omzunuz için kısa süre içinde bir hekimden yardım almanız gerekir.

soru

Burcu

10 Mayıs 2024 Cuma

İlk kez denemek için boyun-omuz bölgeme yaptırdığımda inanılmaz faydasını gördüm, daha sonra bele de yaptırdığımda yıllardır düzelmeyen ağrılı adet dönemim bile düzeldi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Tıbbi açıklamasında gayet bilime uygun.

Cevap yaz
cevap

Nadim

10 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba, hacamat uygulamasının faydaları tamamen kanıtlanmıştır. Burada dikkat etmemiz en önemli unsur, temiz ve hijyenik olan merkezleri seçmemiz olacaktır. Çünkü tamamen kanlı bir işlem olduğu için enfeksiyon ve taşıyıcılık riski çok yüksektir.

soru

ilkay eker

07 Mayıs 2024 Salı

Ben boyle bir sadistlik gormedim arinmak istiyorsaniz gidin kizilaya kan verin ayrica hacamat diye ovdugunuz sey zaten kan aldirmak en azindan kaniniz bir ise yarar

Cevap yaz
cevap

Admin

07 Mayıs 2024 Salı

Kişisel görüşlerinize saygı duyuyorum, fakat her bireyin sağlık yöntemleri ve inanışları farklı olabilir. Hacamat, bazı kişiler tarafından sağlıklarına katkıda bulunduğu düşünülen geleneksel bir uygulama. Kızılay'a kan bağışında bulunmak da elbette çok değerli bir davranış. İkisinin de farklı amaçlara hizmet ettiğini unutmayalım.

soru

rüya

01 Mayıs 2024 Çarşamba

ben bi kaç kere yaptırdım.farklı kişilere .ama birinin yaptığı beni olumsuz etkiledi.uzmanına yaptrırn derim ben.

Cevap yaz
cevap

Admin

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, deneyimlerinizin olumsuz bir sonuç verdiğini üzücü bulduğumu belirtmek isterim. Herkesin cilt yapısı farklı olduğu için bazı uygulamalar bazı kişilerde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Uzman bir dermatolog veya estetik uzmanına danışarak daha güvenilir ve doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Sağlıklı ve başarılı bir uygulama geçirmenizi dilerim.

soru

Emin

23 Nisan 2024 Salı

Kan vermek hacamat sayılır mı?

Cevap yaz
cevap

Vecihi

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba, havamat vücutta birikip pıhtılaşmış kanın deriye küçük çizikler atılıp vakkumla çekilme işlemidir. Kan verme ise damar yolu ile alınan ve başkalarına verilebilen bir türdür. Dolayısı ile aynı şey sayılmaz ama her ikisi de insan sağlığı için faydalıdır. Geçmiş olsun.

cevap

Edgüalp

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba Emin Bey. Hacamat işleminde bölgede birikmis olan pis kan farklı yöntemlerle alınmaktadır. Bu kan derinin hemen alt tabakasında yer alır ve vücutta bulunan kirli kanlardan oluşur. Ancak kan verme işleminde damardaki vücut icin kullanılan asıl kan alındığı içi çok büyük zararı olmadığı gibi faydası da olmaz.

soru

Samet

20 Nisan 2024 Cumartesi

Her ay yaptirmak abartili degil mi. 3 ayda bir yaptirmanin makul oldugunu okumustum.

Cevap yaz
cevap

Sediye

20 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Samet Bey, hacamat işlemi her ay yapılabilecek bir işlemdir. Her ay yaptırmanın herhangi bir zararı bulunmaktadır. Ancak belirttiğiniz gibi üç ayda bir de yapmanızda faydalar olacaktır. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı bir durumdur.

cevap

Ömer Kaan

20 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, araştırmalarıma göre İbni Sina seneler önce Tıbbın Kitabında sağlıklı bireylerin yılda 2 veya 3 defa hacemat yaptırmaları gerektiğini yazmış. Ancak o zaman sağlıklı beslenme vardı, ürünler, yiyecekler organikti, katlı maddesi yoktu. Bu zamanda bu imkanlar olmadığı için ayda 1 defa yapılmasının uygun olduğu düşünülüyor.

soru

murat 68

15 Nisan 2024 Pazartesi

dün hacamat yaptırdım bu gün sabah dan itibaren kafamda şiddetli ağır cekmekdeyim sizce neden olabilir

Cevap yaz
cevap

Benay

15 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba Murat Bey, meydana gelen ağrılar vakumun etkisi de olabilmektedir. bu ağrılar iki gün içerisinde ortadan kalkmaz ise mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Ancak genellikle herhangi bir sorun olmadığı gibi birkaç gün içerisinde bu ağrılar ortadan kalkmaktadır.

cevap

Tükelay

15 Nisan 2024 Pazartesi

Hacamat, derinin üst katının ince bir tabaka şeklinde ve sık kesilerle kesilip kan akışı oluşmasını sağlamaktır. Eğer bu kesiler derin ve yoğun bir şekilde yapılmışsa ağrı, yanma vb. şikayetler görülebilir. Elbette kullanılan malzemenin temiz olmaması ve kalitesiz üründe ağrıya sebebiyet verir.

soru

Ali

08 Nisan 2024 Pazartesi

Hacamat tıbbi bir işlem değildir plesoba etki den başka bir şeyde değildir kirli kanı zaten akcigerler temizler kirli kan dediğiniz oksijenden fakir dokudan dönen kandır hacamata hiç gerek yoktur

Cevap yaz
cevap

Yasun

08 Nisan 2024 Pazartesi

Hacamat tıbbi bir işlem değildir yorumu tamamen yanlıştır. Tıbben bizzat desteklenen hacamat tıp fakültelerimde derslerde ve ders sonrası eğitimlerle öğretilmektedir.

soru

adem uçar

06 Nisan 2024 Cumartesi

Ben 2 seans hacamat yaptırdım.Çok güzel bir tavsiyeymiş.neden daha önce yaptırmadım diye kendime kızıyorum.Gözlerim açıldı .Daha dinç hissediyorum.
Tüm inanan kardeşlerime tavsiye ediyorum.Hiç bir acı yok.Sadece bir Müslüman olarak inanın ve korkmayın.Korkacak bir şey yok

Cevap yaz
cevap

Ersalmış

06 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba. Hacamat yaptırmak peygamber efendimizin sünneti seniyyesinden biridir. Özellikle sağlık açısından kirli kanın dışarıya çıkmasını sağlayan sağlık açısından birçok fayda barındırmaktadır. Hacamat tıkanık olan kılcal damarların açılmasında fayda sağlıyor bu da kişinin vücudunda birikmiş olan pis kanın atılmasını kolaylaştırıyor. Migren ve şiddetli baş ağrısı için çok faydalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bazların Zararları Nelerdir?

Bazların Zararları Nelerdir?

Civanın Zararları Nelerdir?

Civanın Zararları Nelerdir?

Ananasın Zararları Nelerdir?

Ananasın Zararları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Amonyum Klorür Zararları Nelerdir?

Amonyum Klorür Zararları Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Soğanın Zararları Nelerdir?

Soğanın Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Kimyonun Zararları Nelerdir?

Kimyonun Zararları Nelerdir?

Güncel

Asetonun Zararları Nelerdir?

Asetonun Zararları Nelerdir?

Güncel

Medyanın Zararları Nelerdir?

Medyanın Zararları Nelerdir?

Güncel

Kükürtün Zararları Nelerdir?

Kükürtün Zararları Nelerdir?

Civan Perçemi Zararları Nelerdir?

Civan Perçemi Zararları Nelerdir?

Çamaşır Sodasının Zararları Nelerdir?

Çamaşır Sodasının Zararları Nelerdir?

Ihlamur Zararları Nelerdir?

Ihlamur Zararları Nelerdir?

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Tinerin Zararları Nelerdir?

Tinerin Zararları Nelerdir?

Terlemenin Zararları Nelerdir?

Terlemenin Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Epimedium Nedir ve Zararları Nelerdir?

Epimedium Nedir ve Zararları Nelerdir?

Asitlerin Zararları Nelerdir?

Asitlerin Zararları Nelerdir?

GDO Zararları Nelerdir?

GDO Zararları Nelerdir?

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Tırnak Yemenin Zararları Nelerdir?

Ekmeğin Zararları Nelerdir?

Ekmeğin Zararları Nelerdir?

Su Arıtma Cihazlarının Zararları

Su Arıtma Cihazlarının Zararları

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

Kireçli Suyun Zararları Nelerdir?

Tomografinin Zararları Nelerdir?

Tomografinin Zararları Nelerdir?

Köpek Balığı Kıkırdağı Zararları Nelerdir?

Köpek Balığı Kıkırdağı Zararları Nelerdir?

Üzümün Zararları Nelerdir?

Üzümün Zararları Nelerdir?

Aç Karnına Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Aç Karnına Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Aslan Pençesi Zararları Nelerdir?

Aslan Pençesi Zararları Nelerdir?

Domatesin Zararları Nelerdir?

Domatesin Zararları Nelerdir?

Kişniş Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kişniş Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6