Telefonun Zararları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Telefonun Zararları Nelerdir?

Telefonun Zararları, Telefonlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Telefonun zararları maalesef yararlarını etkisiz hale getirmektedir. Son dönemlerde telefon kullanımı oldukça arttı hatta telefon kullanma yaşı 6, oynama yaşı ise 2 yaşa düşmüş durumdadır. Uzmanlara göre, 'cep telefonu çocuklar tarafından kesinlikle kullanılmamalı ve lise çağına gelmediyse asla telefon alınmamalı' görüşündedirler.

Environmental Healt Trusth (Çevre Sağlık Örgütü) Kurucu Başkanı ABD'li Doktor Devra Davis, beyin ve vücudun her an telefonların yaydığı mikrodalga radyasyonun yarısını emdiğini söyleyerek, ' Cep telefonu ile konuştuğumuz anlarda, mikrodalga radyasyon sebebi ile beyin hücrelerimizin bir kısmı ölüyor. Dedi.

İstanbul Kadir Has Üniversitesinde yapılan cep telefonun sağlığa zararları konulu konferansa ilişkin yapılan açıklamaya göre, 'Cep telefonunun sağlığa zararları' konulu konferansta görüşlerini belirten Davis, 'bugün cep telefonları tarafından üretilen mikrodalga seviyelerinin spermlere zarar verdiğini vurgulayarak, 'Günde yaklaşık olarak 2 saat cep telefonu kullanan erkeklerin normal erkeklere göre yüzde 30 düşüş gösteriyor. Günde 4 saatten daha fazla süre cep telefonu kullanan erkeklerde ise sperm sayısını yüzde 40 oranında azaltıyor. Dolayısıyla bu bireylerin çocuk sahibi olma ihtimalleri daralıyor. Ayrıca hamilelik döneminde bebeklerin hafızalarını ve DNA'larını olumsuz etkiliyor' dedi. Titreşimli dijital cep telefon sinyallerin bağışıklık sistemini düzenleyen insan kan hücrelerine, lenfositlere ve saç köklerine zarar verdiğini ve tahrip ettiğine değinen Davis, cep telefonunun kulakta ve kulağa yakın seviyede 50 dakikadan uzun süre tutulmasıyla sağlıklı bir kişinin beyninde değişikliklere sebep olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde adapte ve kısırlık problemlerinin cep telefonu tarafın arttığına dikkat çeken uzmanlar, cep telefonu kullanımının uzun süre sonrası tamamen kısırlığa sebep olabileceği bunun yanı sıra tümör oluşumlarının başlayabileceği tıp dünyasında açıklanmıştır. Meme kanserlerinin en büyük sebeplerinin bir tanesi olarak görülen cep telefonunun yaydığı radyasyonun meme kanseri riskini oldukça arttırıyor. Hamilelikte ise asla cep telefonu kullanılmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, aşırı cep telefonu kullanımı bebeğin beyin gelişimini ve bedensel gelişimini oldukça etkilemekte ve düşük riskini aşırı derecede arttırmakta olduğunun altını çiziyor.

Ayrıca cep telefonunun bir başka zararları da görüş alanında daralma, kalp pilinin bozulma riski, kalp hastalıkları, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, kalıcı işitme bozuklukları, yoğun stres ve yorgunluk, konsantrasyon ve dikkat bozulması, embriyonun gelişiminin zarar görmesi, işitmede geçici aksaklıkların olması, kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma, kan hücrelerinin bozulması, bağışıklık sisteminin bozulması, baş ağrıları, yüksek tansiyon, beyaz kan hücresi kanseri, genetik yapının bozulması, cilt kanseri ve beyin bariyerinin zedelenmesi gibi daha birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalıklara yakalanmamak için cep telefonu kullanmanız gerekiyorsa, cep telefonunuzu kendinizden mümkünse olabildiğince uzakta tutarak kısa süreli kullanın, bunun yanında cep telefonunuzu gece yatarken yastığınızın altına koymayın veya yattığınız oda da bulundurmayın, gece boyunca alacağınız radyasyon ileri ki zamanlarda hipertansiyon, algılama bozukluklarına ve ciddi kalp hastalıklarına yol açabilmektedir. Otururken bile cep telefonunuzdan olabildiğince uzakta durmaya çalışın, şarj ederken de boş bir oda da şarj etmeye çalışın.

Telefonun Zararları Yorumları

soru

irem

10 Haziran 2016 Cuma

ayy baya kötü oldum baya zararmış annemde de etki gösteriyo çok tlf la konuştugunda başım ağrıyor diyodu bana

Cevap yaz
cevap

Sima

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Günümüzde adapte ve kısırlık problemlerinin cep telefonu tarafın arttığına dikkat çeken uzmanlar, cep telefonu kullanımının uzun süre sonrası tamamen kısırlığa sebep olabileceği bunun yanı sıra tümör oluşumlarının başlayabileceği tıp dünyasında açıklanmıştır. Meme kanserlerinin en büyük sebeplerinin bir tanesi olarak görülen cep telefonunun yaydığı radyasyonun meme kanseri riskini oldukça arttırıyor. 

cevap

Raciye

28 Ağustos 2018 Salı

Telefon konusma esnasinda radyasyon yayan bir alettir. Ozellikle konusurken daha aktuf ve yogun bir radyasyon yayar. O nedenle mecbur kalmadiğiniz surece cep telefonu gorusmelerinizi cok fazla yAtmayiniz. Fakat gunumuz gencligi hatta herkes cep telefonu saplantisi icerisindeyken bu cumlelerde soylemekten ileriye gitmiyor.

soru

Kudret Karaeski

05 Ocak 2016 Salı

Gerçektende başarılı bir yazı olmuş teşekkür ederim çok işime yaradı.Yönetmenliğini yaptığım yeni filmimde kullanıcam bu bilgileri ve reklamınızı yapıcam çok başarılı bir site olarak gördüm adımdan soyadımdan beni herkes tanır...

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Çok teşekkür ederim, geri bildiriminiz beni çok mutlu etti! Yeni filminizde bu bilgileri kullanacak olmanız beni de çok heyecanlandırdı. Başarılarınızın devamını dilerim ve reklamınız için de teşekkür ederim. Sizin adınızı ve soyadınızı herkesin tanıması için eminim ki yeni filmiyle birlikte daha da geniş kitlelere ulaşacaksınız. Başarılarınızın devamını dilerim!

soru

Elif

02 Mart 2017 Perşembe

Bence güzel ödev vermişti hoca buradan kolayca yaptım

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Tabii ki! Ödevinizi kolayca yapabilmiş olmanıza sevindim. Eğer başka konularda da yardıma ihtiyacınız varsa sormaktan çekinmeyin. Başarılar dilerim!

soru

Duru Ergün

01 Mart 2017 Çarşamba

Bence güzel bilgiler verilmiş yardımcı olduğunuz için teşekkürler

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Çok sevindim yardımcı olabildiğime, sizin için her zaman buradayım. Başka sorularınız varsa da sormaktan çekinmeyin. İyi günler dilerim!

soru

ipek han

01 Mart 2017 Çarşamba

beğendim bunun sayesinde öğretmenim ödevime tam not verdi

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Çok sevindim! Başarılı olmana yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Daha fazla yardıma ihtiyacın olursa her zaman buradayım. Başka konularda da destek olabilirim. Tebrikler!

soru

esma

28 Şubat 2017 Salı

artık asla telefonda asla oynamıyacam

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Tabii ki, telefon bağımlılığını azaltmak için yapacağınız bu kararını destekliyorum. Daha fazla zamanınızı verimli ve sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz. Farklı aktivitelerle meşgul olmak, sosyal etkileşimleri arttırmak ve kendinize zaman ayırmak size daha fazla fayda sağlayacaktır. Bağımlılık yapan unsurlardan uzak durmak önemli bir adımdır, bu yönden kararınızı takdir ediyorum. Başarılar dilerim!

soru

eylul

26 Şubat 2017 Pazar

bence sacma olmus.yinede guzel thanks :) ;-)

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Teşekkür ederim! Herkesin farklı görüşleri olabilir, bu yüzden farklı fikirlere saygı göstermek önemli. İyi günler dilerim! :-)

soru

İsa taş

20 Şubat 2017 Pazartesi

İşime yaradı ne ödev olarak hemde bilgi edindim tşk ederim bunları yapana...

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Çok sevindim yardımcı olabildiğime, başka bir konuda da yardıma ihtiyacınız olursa lütfen çekinmeden sorun. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Başarılar dilerim!

soru

GereksizUyku

19 Şubat 2017 Pazar

Çok yüksek bir risk yok bunun azlatma yöntemleri var. ama genellikle bukadar zararı var.Tabi bilgisayarın bulundurduğu aparatlar sayesinde daha az zararlı

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Evet, bilgisayarlarınızda bulunan aparatlar ve güvenlik önlemleri sayesinde bu tür riskleri azaltabilirsiniz. Önemli olan, bilgisayarınızın güvenlik yazılımlarını güncel tutmak ve dikkatli olmaktır. Eğer herhangi bir sorun yaşarsanız, profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederim. Sağlıklı ve sorunsuz kullanımlar dilerim.

soru

selen

06 Şubat 2017 Pazartesi

sedadefne sen anca oynarsın daha çok var

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Tabii ki, herkesin kendi eğlence tarzı ve ilgi alanları farklıdır. Oynamak benim için de keyifli bir aktivitedir, fakat hayatının farklı yönleriyle de ilgilenen biriyim. Senin favori eğlence aktivitelerin nelerdir? Birlikte paylaşabileceğimiz ortak ilgi alanlarımız olabilir.

soru

PeLiN sU

10 Şubat 2016 Çarşamba

ÇOK TEŞEKKÜRLER ÖDEVİME VE BANA ÇOK YARADI ÇOOK

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Merhaba, ne demek! Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Başka bir konuda da ihtiyacınız olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Başarılar dilerim!

soru

ALEYNAAAAAAAAA

04 Aralık 2015 Cuma

İŞİME YARADI. BUNU YAZANLARA AFERİN

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Tabii ki! Teşekkür ederim, sizin için faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Herhangi başka bir sorunuz ya da ihtiyacınız varsa çekinmeden sormaktan çekinmeyin. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Başka bir konuda yardıma ihtiyacınız varsa lütfen belirtin.

soru

seNa deFne

13 Ağustos 2016 Cumartesi

Ayy cok zararliymis en iyisi bn bir sene sonra oynamaya baslayim

Cevap yaz
cevap

Şevkidil

17 Ağustos 2018 Cuma

Teknoloji aletlerinin en fazla kullanılanlarından bir tanesi telefondur. Günlük hayatımızı kolaylaştıran ve vazgeçilmezi haline gelen telefon faydasından çok zararı da bulunmaktadır. Çünkü telefon radyasyon adı verilen zararlı ışınları yayar ve buda insan vücudu için oldukça tehlikelidir. Ayrıca telefonu çok kullanan kişiler de iletişim bozukluğu duyduğunu anlayamama gibi bazı durumlar oluşabilir.

soru

Elifnur tuna

02 Ocak 2018 Salı

Ben bu siteyi çok sevdim artik sağlıkla ilgili ödevlerini bu sitede yapacagim

Cevap yaz
cevap

Nuhi

03 Eylül 2018 Pazartesi

Telefon hem radyasyon hemde ilgi ortağımız olduğu için hem biyolojik hep piskolojik olarak etkilemektedir. Hayatımızı bu ve bu tarz elektronik aletlerle sınırlandırmak aslında özgürlüğümüzün kısıtlanması anlamına geliyor. Binevi onlarsiz hic bişey yapamaz hale geliyoruz. Kendi farkindaligimizi yeteneklerimizi yitiriyoruz. Zararlari çok ama doğru şekilde kullaninca yararlarida var tabiki.

soru

Ne bakiom

18 Mayıs 2017 Perşembe

Spermleri azallttigina göre spermler tekrardan cogalirmi

Cevap yaz
cevap

Levend

17 Ağustos 2018 Cuma

Cep telefonu spermleri azaltiğına gore tekrar çoğalma gibi bir durum söz konusu degildir. Zaman icin de sperm sayilari giderek azaliyor bir sure sonra kısırlık ve tümor olusumna neden olabiliyor. Cep telefonu kullanirken daha dikkatli olunmali.

soru

sanem

05 Nisan 2017 Çarşamba

Bence sanki talefonun zararlarından değil üniversite nin nedediğini anlatıyo

Cevap yaz
cevap

Çokay

17 Ağustos 2018 Cuma

Araştırmalar doğrultusunda bu bilgiler yazılıyor. Üniversitede de bu konuda araştırma yapan uzman araştırmacılar olduğu için makale üniversitedeki uzmanların görüşüne dayalı yazılmıştır. Bu makalenin isim belirtilerek yazılması veya bir isme dayandırılması gerçekliğini yitirip öznel bir hal aldığını göstermez. Telefonun insan hayatıdaki zararları bu makalede de belirtildiği gibi yadsınamaz bir gerçektir.

soru

FtunayK

27 Mart 2017 Pazartesi

Baya işe yaradı nerden buldunuz bu kadar bilgiyi

Cevap yaz
cevap

Özveren

04 Eylül 2018 Salı

Yaptığımız araştırmalar, uzman görüşleri ve deneyler sonucunda bu yazıyı yazdık işinize yaradıysa ne mutlu bize. Bize güvenebilirsiniz kesinlikle sitemiz de yanlış bilgi yok hepsi deneylere bağlı olarak yazılmıştır.

soru

Ismim7 soylemiyicwm side soylemeyin bence

27 Mart 2017 Pazartesi

Iyi bence ama diğer siteler gibi daha guzwl olabilirdi

Cevap yaz
cevap

Amir

17 Ağustos 2018 Cuma

Cep telefonunun en bariz tehlikesi şüphesiz gözlere verdiği zararlardır. Gerek yakın mesafeden tutulması ve gerekse gözü yorun ışıkları insan gözü için tehlikelidir. Özellikle karanlıkta telefon kullanımı gözleri normalden fazla yorar ve zamanla görme kaybına varan zararlar verir.

soru

arkadaş

09 Mart 2017 Perşembe

teşekkür ederim. dersime çak yardımcı oldu.

Cevap yaz
cevap

Refig

17 Ağustos 2018 Cuma

Telefon insan vücut sisteminin her bölümüne ayrı ayrı zararları mevcuttur. Basta sinir sistemi olmakla birlikte, duyu organlarına ve özellikle de göze ciddi zararlar verir.

soru

asdf

28 Şubat 2017 Salı

ne kadar zararını bilsem de bırakamıyorm

Cevap yaz
cevap

Hazlan

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba telefon hayatımızında vaz geçilmez bir hale geldi telefon kullanımı çocuklarda 6 yaşına düştü bebeklerde oyun oynama yaşı se 2 yaşına kadar inmiş durumda telefon zararları insan yaşamı kötü etkiliyor, beyin ve vücut her an telefonların yaydığı mikrodalga radyasyonun yarısını emiyor erkeklerde spermlere zarar vererek çocuk sahibi olma oranını düşüryor.

soru

elif

26 Şubat 2017 Pazar

çok güzel telefonla artık oynamayacağım

Cevap yaz
cevap

Tahsir

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba elif hanım öncelikle telefonu çok aşırı şekilde kullanmak sağlığınız açısında çok tehlikeli ve çok zararlıdır. Telefonda yüklü miktarda radyasyon bulunmaktadır. Telefonu kafanızda ve kalp hizasında çok fazla tutmamalısınız. Beyninize ve kalbinize çok ciddi zarar verebilir. Beynimizdeki hücrelerin bir kısmının ölmesine neden olmaktadır. Ayrıca radyasyon saç köklerine de zarar vermektedir.

soru

öğrenci

17 Şubat 2017 Cuma

Telefonu aslında hiç kimse kullanmamalı ama bir yönde de yararları olduğu için herkes kullanıyor.

Cevap yaz
cevap

Bedirhan

17 Ağustos 2018 Cuma

Günümüzde gerek iş hayatı gerek eğitim hayatı gerekse ailesel durumlardan dolayı telefon, artık olmazsa olmaz aletlerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle telefon kullanımı oldukça fazladır. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu yaşı küçük olan kişilerin telefonu kullanmamasıdır.

soru

Ahmet Emek

02 Mart 2017 Perşembe

iyi bilgiler vardı. ödevimi bu bilgiler sayesinde yaptım :)

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Haziran 2024 Pazartesi

Çok sevindim, ödevinde başarılar dilerim! İhtiyacın olursa her zaman buradayım.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çayın Zararları Nelerdir?

Çayın Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Terlemenin Zararları Nelerdir?

Terlemenin Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Yeşil Kahvenin Zararları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Tere Tohumunun Zararları Nelerdir?

Tere Tohumunun Zararları Nelerdir?

Basurun Zararları Nelerdir?

Basurun Zararları Nelerdir?

Güncel

Çamaşır Sodasının Zararları Nelerdir?

Çamaşır Sodasının Zararları Nelerdir?

Güncel

Mezoterapi Zararları Nelerdir?

Mezoterapi Zararları Nelerdir?

Güncel

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Ayçiçek Yağının Zararları Nelerdir?

Kırmızı Ginseng'in Zararları Nelerdir?

Kırmızı Ginseng'in Zararları Nelerdir?

Asbest Zararları Nelerdir?

Asbest Zararları Nelerdir?

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Açıkta Satılan Yiyeceklerin Zararları Nelerdir?

Vitaminlerin Zararları Nelerdir?

Vitaminlerin Zararları Nelerdir?

Soya Sütünün Zararları Nelerdir?

Soya Sütünün Zararları Nelerdir?

Power Plate Zararları Nelerdir?

Power Plate Zararları Nelerdir?

Kişniş Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kişniş Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kitle İletişim Araçlarının Zararları

Kitle İletişim Araçlarının Zararları

Kaya Tuzunun Zararları?

Kaya Tuzunun Zararları?

Fast Food Zararları Nelerdir?

Fast Food Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçının Zararları Nelerdir?

Sakızın Zararları Nelerdir?

Sakızın Zararları Nelerdir?

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

Su Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Su Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Alkolün Zararları Nelerdir?

Alkolün Zararları Nelerdir?

Kahvenin Zararları Nelerdir?

Kahvenin Zararları Nelerdir?

Sakız Kabağının Zararları Nelerdir?

Sakız Kabağının Zararları Nelerdir?

Lazerin Zararları Nelerdir?

Lazerin Zararları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6