Tarçının Zararları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak kullanılabileceği gibi tüm yıl tarçın kullanmak mümkün olmaktadır. Vitamin, mineral ve uçucu yağlar bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Tarçın ağacın kabuk kısmından elde edilen bir baharattır.

 • Tarçın vücut için herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Ancak diğer baharatlarda olduğu gibi fazla tüketimlerde bazı yan etkiler oluşturabilir. Tarçının faydalarından yararlanmak için belli ölçülerde kullanılması gerekir. Tarçın uzun süre kullanıldığı zaman kabızlık sorununa neden olabilir. Kabuk tarçın kullanılarak çay hazırlanılıyorsa günde 1 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir.
 • Yüksek tansiyon nedeni ile devamlı ilaç kullanan kişilerde tarçın tüketimi kullanılan ilacın etkisini arttırabilir. Dolayısı ile kan şekerinin düşmesine neden olur.
 • Tarçın ve tarçın çayının gebelik döneminde bir zararının olup olmadığına dair gerekli araştırma bulunmamaktadır. Gebelik döneminde herhangi bir sorun yaşamamak için tarçın tüketiminden önce doktora danışmak gerekir.
 • Çin tarçını olarak bilinen tarçının bazı bünyelerde karaciğeri zorlayıcı özelliği olabilir. Bu nedenle karaciğer ile alakalı sorun yaşayan kişiler tarçın tüketmemeye başlamadan önce doktora danışmalıdır.
 • Kan şekerini düşürücü etki yarattığı için ameliyat öncesi ve sonrası kan şekerinin dengesini zorlayabilir. Bu nedenle cerrahi operasyon geçirecek kişilerin tarçın tüketimini operasyondan en az 15 gün önce bırakmalıdır.
 • Tarçın yağı direkt vücuda uygulandığında ciltte tahrişe yol açabilir. Bu nedenle diğer taşıyıcı yağlar ile inceltilerek kullanılmalıdır.
Tarçının Faydaları Nelerdir?
 • Tarçın kokusunun hafızayı kuvvetlendirici etkisi vardır.
 • Kan pıhtılaşmasını engelleyici özellik taşır.
 • Günlük yarım çay kaşığı tarçın tüketerek kötü kolesterol seviyesi düzenlenebilir.
 • Tip2 diyabet hastaları için faydalı bir baharattır.
 • Tarçın lösemi ve lenfoma gibi kanser hastalıklarında kanser hücrelerinin yayılmasını engeller.
 • Stres nedeni ile oluşan baş ağrısı ve migrene karşı iyi gelir.
 • Hazımsızlık ve reflüye karşı iyi gelir.
 • Soğuk algınlığı nedeni ile oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
 • Tarçın yağının kokuya yol açan bakterileri etkisiz hale getirme gibi bir özelliği vardır.
 • Tarçın yağı huzursuz bağırsak sendromuna karşı kullanılabilir. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır.
 • Ağız hijyeni tarçın ile sağlanabilir. Bu özelliği ile diş çürüklerini önleyici etki yaratır.
 • Kas ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Tarçın yağı mutfaklarda oluşan ufak karıncalar için kullanılabilir.
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı faydalıdır.
 • Adet krampları ve adet öncesi sendroma karşı tarçın kullanılabilir.
 • Tarçın ve tarçın çayı diyetlere destek amacı ile kullanılabilir.
Tarçın Nasıl Kullanılır?

Tarçın toz, kabuk ya da yağ versiyonu ile yılın her anı kullanılabilir. Besin takviyesi olarak tarçın kapsüllerinden yararlanmak mümkündür. Tarçın yemekler için kullanılacaksa şeker ya da tuzun yerine kullanılabilir. Soğuk algınlığına bağlı hastalıkların tedavisi için tarçın çayı tüketilebilir.

Tarçın çayı hazırlamak için, yarım çay kaşığı toz tarçın ya da yarım kabuk tarçın 1 su bardağı kaynar suya atılır. İçine 1 çay kaşığı organik bal eklenerek, 20 dakika kadar demlenir. Karışım sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce bir fincan olacak şekilde içilebilir.

Tarçının Zararları Yorumları

soru

Nur

04 Haziran 2024 Salı

Tarçın çayını diyetimde yağ yakmada yardımcı olur diye yemeklerden yarım saat önce içiyorum ama ellerimde ve ayaklarimda şişme oluyor sabah kalktığımda nedeni tarçın çayımı?böyle bi sorunu olan arkadaşlar varmı

Cevap yaz
cevap

Özgünay

04 Haziran 2024 Salı

Tarçın vücut için her hangi bir zarar teşkil etmemektedir. Ancak diğer baharatlarda olduğu gibi fazla tüketimlerde bazı yan etkiler oluşturabilir. Tarçının faydalarından yararlanmak için belli ölçülerde kullanılması gerekir. Tarçın uzun süre kullanıldığı zaman kabızlık sorununa neden olabilir. Kabuk tarçın kullanılarak çay hazırlanılıyorsa günde 1 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir. Geçmiş olsun

cevap

Sipâs

04 Haziran 2024 Salı

Merhaba, normal koşullarda tarçın çayı insanlarda bu şekilde belirtilere neden olmamaktadır. Ancak bazı insanlarda bu gibi bitkisel çaylar alerjik etkenlere neden olabileceği için ellerde ve vücudun farklı bölgelerinde şişlikler görülebilmektedir. Tarçın çayı kullanma miktarını biraz azaltın. Eğer sorun devam ederse bu bitki çayını kullanmayın.

soru

Esen parlak

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Yarım litre suya bir kabuk attım..içtim kısa aralıklarla. .feci ishal oldum az önce. .böyle bir etkisi var mı ..ben mi çok içtim.

Cevap yaz
cevap

Oktuğ

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba, tarçınlı su 1 hafta da hızlı zayıflama yönteminde kullanılan bir uygulama doğrudur. Tarçınlı su sindirim sistemini çok iyi çalıştırmakta. Bağırsaklar harekette geçtiği için ishal yoluyla dışarı atılıyor. O yüzden böyle bir etkisi var doğrudur.

soru

Ahu

16 Mayıs 2024 Perşembe

Kan şekeri düşürüyor. Ve kabızlık yapıyor doğru

Cevap yaz
cevap

Bürge

16 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba. Kan şekerini düşürücü etki yarattığı için ameliyat öncesi ve sonrası kan şekerinin dengesini zorlayabilir. Bu nedenle cerrahi operasyon geçirecek kişilerin tarçın tüketimini operasyondan en az 15 gün önce bırakmalıdır. Tarçın uzun süre kullanıldığı zaman kabızlık sorununa neden olabilir. Kabuk tarçın kullanılarak çay hazırlanılıyorsa günde 1 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir.

soru

Mihri

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Hamilelikte düşüge neden olurmu

Cevap yaz
cevap

Eretna

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Tarçının düşüğe neden olduğu herhangi bir araştırmayla ortaya koyulmamıştır. Fakat ağır bir baharattır yani etkisini yüksek oranda gösterir. Fazla tüketimi kan şekerini düşürür. Gebe bayanda halsizlik, baygınlık, kusma, baş dönmesi gibi durumlara ve bunlarda beraberinde bazı kazalara neden olabilir. Kullanımı için hekime başvurmanızda fayda var.

soru

Şirin aydın

09 Mayıs 2024 Perşembe

Merhabalar Bi sorum olacaktı hemen yanıtlarsanız sevinirim. Ben bir haftadır sürekli tarçın suyu içiyorum buda baş dönmesi yapıyor acaba sürekli tarçın suyu içtiğim için mi baş dönmesi oluyor ?

Cevap yaz
cevap

Baykan

09 Mayıs 2024 Perşembe

Evet Şirin hanım tarçın baş dönmesine sebep olabilir. Tarçın kan akışını ve kalbin çalışmasını hızlandırır. Bu etki kişide çarpıntıya ve kalp sıkışmasına sebep olur. Bunların yanında mide bulantısı, kusma halsizlik görülür. Tarçın suyu veya diğer bitkisel çayları içerken fazla tüketmemek gerekir rahatlatıcı etkilerinden dolayı tansiyonu düşürür, baş dönmesine neden olurlar.

cevap

Yezid

09 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba şirin hanim herşeyin aşırı kullanimi zararli olduğu gibi tarçınlı suyun da zarar vardir. Gün içerisinde aşıri tarçınlı su içimi kan şekerini düşürebilir tansiyon düşuklugune neden olabilir. Bu yüzden baş donmesi şikayetinizin olabilir.

soru

bilal

08 Mayıs 2024 Çarşamba

günde 4/5 toz tarcin yiyi yorum zararı varmıdır

Cevap yaz
cevap

Öznur

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba, tarcın bir çok şeye faydası vardır. kan pıhtılaşmasını önler grip olmanızı önle bronşleri açar şeker hastalığına da faydası vardır. ama her şeyde olduğu gibi fazlası zarardır. fazla kullanırsanız kabızlık yapabilir. Tansiyonunuzu yükseltir. alerji yapabilir. çok fazla tüketmede şekerinizi bile düşürebilir. gebe bayanlarda doktora danışmadan tüketmeyin. yani fazla tüketmemeliyiz .

cevap

Canfeda

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhabalar Bilal bey. Tarçın oldukça faydalı baharatlardan biridir. Vücut için normal tüketim dozunda kullanılır ise bir zararı yoktur. Fakat diğer tüm baharatlar gibi fazlası zararlı olabilir. Bunun için dikkatli tüketmek gerekir . Uzun süre kullanımının verebileceği zarar kabızlık sorunu ve kan şekerini düşürücü etki yapmasıdır. Sağlıklı günler dilerim

soru

Şadiye

20 Nisan 2024 Cumartesi

Ben tarcinin suyunu iciyorum mutis ishal yapiyor ve mutis kilo veriyor tavsiye ederim ama bagirsak yollarinda sıkınti olanlar kullanmamali

Cevap yaz
cevap

Enfa

20 Nisan 2024 Cumartesi

Tarçın 3 farklı şekilde tüketilebilen bir baharattır. Genel olarak tatlı çeşitlerinde hem görsel hemde tatlandırıcı olarak kullanılır. Aynı zamanda ağaç kabuğundan üretilen tarçının yağı ciltde fazla uygulanırsa tahrişe neden olur. Bunların dışında yemeklere de kullanılır,ama belittiğiniz gibi ishal etkisi yoktur. Tam tersine aşırı kullanımda kabızlığa sebep olur. Sağlıkla kalın.

soru

Ufuk

16 Nisan 2024 Salı

Yani tansiyon ilacı ile sadece ve sadece insüline bağlı bir eylemin ne alakası olduğunu ufacık beynimle on dakikadır düşünüyorum. Arkadaşlar zararları ile ilgili kısım komple sallama, yararları ile ilgili bir şey diyemiyorum ama, yazarın da pek bir şey bilmediğini göz önünde bulundurarak düşünün..

Cevap yaz
cevap

Hatice

16 Nisan 2024 Salı

Geçen sene tarçın ve yoğurt kürü yaptım ve 2 gün sonra şiddetli baş dönmesi ve denge kaybı başladı,birden düşüp yere yığıldığım için hastaneye gittik.

Sonuç : tansiyon düşmesi ve düşük şeker sebebi tarçın kürü beni zorlamış.

Tansiyonu çıkarır mı bilmem ama ciddi ölüm riski yaratabilen bir baharat olduğunu öğrendim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kerevizin Zararları Nelerdir?

Kerevizin Zararları Nelerdir?

GDO Zararları Nelerdir?

GDO Zararları Nelerdir?

Balın Zararları Nelerdir?

Balın Zararları Nelerdir?

Mısırın Zararları Nelerdir?

Mısırın Zararları Nelerdir?

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Narın Zararları Nelerdir?

Narın Zararları Nelerdir?

Asit Yağmurlarının Zararları

Asit Yağmurlarının Zararları

Kreatin Zararları Nelerdir?

Kreatin Zararları Nelerdir?

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Vişnenin Zararları Nelerdir?

Vişnenin Zararları Nelerdir?

Güncel

Biber Hapının Zararları Nelerdir?

Biber Hapının Zararları Nelerdir?

Güncel

Kivinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kivinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Güncel

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Balinin Zararları Nelerdir?

Balinin Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

Domuz Etinin Zararları Nelerdir?

Defne Yaprağının Zararları Nelerdir?

Defne Yaprağının Zararları Nelerdir?

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Boncuk Kaynak Zararları Nelerdir?

Boncuk Kaynak Zararları Nelerdir?

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Maden Suyunun Zararları Nelerdir?

Deterjanın Zararları Nelerdir?

Deterjanın Zararları Nelerdir?

Bakterilerin Zararları Nelerdir?

Bakterilerin Zararları Nelerdir?

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Bilgisayarın Zararları Nelerdir?

Mate Çayının Zararları Nelerdir?

Mate Çayının Zararları Nelerdir?

Fasulyenin Zararları Nelerdir?

Fasulyenin Zararları Nelerdir?

Hint Kınasının Zararları Nelerdir?

Hint Kınasının Zararları Nelerdir?

Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Gece Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Klimanın Zararları Nelerdir?

Klimanın Zararları Nelerdir?

Rokanın Zararları Nelerdir?

Rokanın Zararları Nelerdir?

Fizik Tedavi Zararları Nelerdir?

Fizik Tedavi Zararları Nelerdir?

Kadmiyum Zararları Nelerdir?

Kadmiyum Zararları Nelerdir?

Sandaloz Sakızının Zararları Nelerdir?

Sandaloz Sakızının Zararları Nelerdir?

Lavantanın Zararları Nelerdir?

Lavantanın Zararları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6