zararlar.com
zararlar
Sosyal Medyada Paylaş
Tomografinin Zararları
Kombu Çayı Zararları
Kara Lahananın Zararları
Bulgurun Zararları
İpek Kirpik Zararları
Medyanın Zararları
Antep Fıstığının Zararları
Sauna Eşofman Zararları
Telefonun Zararları
Acı Çehrenin Zararları
Boncuk Kaynak Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Bluetooth Kulaklık Zararları
Su Arıtma Cihazlarının Zararları
Sodyum Hidroksit Zararları
Kan Vermenin Zararları
Meyveli Sodanın Zararları
Korsenin Zararları
Elektriğin Zararları
Ayçiçek Yağının Zararları
Akupunktur Zararları
Kitap Okumamanın Zararları
Sakız Çiğnemenin Zararları
Kusmanın Zararları
Kedi Tüyünün Zararları
Buzdolabının Zararları
Öpüşmenin Zararları
Himalaya Tuzunun Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Ozon Tedavisi Zararları
Kavitasyon Zararları
Zeytinin Zararları
Varisin Zararları
Yoğurdun Zararları
Pirincin Zararları
Tüm Sayfalar >>

Carnitine Zararları

Carnitine zararları, Vücut tarafından doğal olarak üretilen yağın enerjiye dönüşümünü sağlayan bir tür amino asittir. Caritine farklı hastalıklara zemin hazırlayan oksidadif stresi azaltıcı etkiye sahip bir bileşendir. Carnitine özellikle zayıflamak isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Ancak zayıflama haricinde vücut geliştirme çalışmaları yapanlar için de mükemmel bir gıda takviyesidir. Carnitine vücutta beyin ve karaciğerde doğal olarak üretilir. Bayin, kalp ve kaslarda depolanır. Dışarıdan da takviye şeklinde alındığında sağlık avantajlarını beraberinde getirir. Yaş ilerledikçe vücutta carnitine üretimi azalır. Bazı bünyelerde gerektiği kadar carnitine üretimi yapılamaz. Bu durumlarda carnitine dışarıdan takviye olarak alınmalıdır.

Carnitinenin Zararları

Carnitine günde 3 gram ya da daha fazla kullanılırsa mide bulantısı, kusma, ishal, mide krampları ve vücut kokusunda artma gibi bazı sorunlar yaşanabilir. Bazı vakalarda carnitinenin uzun dönem kullanılması kasların güçsüzleşmesine ve nöbetlere neden olabilir.

 • Mide Bulantısı Ve Kusma: Carnitinenin fazla kullanılması nedeni ile oluşan en önemli yan etki mide bulantısı ve kusmadır. Yaygın bir şekilde görülse de çok şiddetli boyutlara ulaşmayabilir.
 • İshal: Carnitine kullanımından doz aşımı ishal vakalarına yol açabilir. İshal çok şiddetli olmaz. 1-2 gün devam ettikten sonra hiçbir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden geçer.
 • Vücut Kokusu: Carnitine kullanımı vücut kokusunda değişime yol açabilir. Günde 3 miligramı geçecek şekilde carnitine kullanan kişiler vücut kokusu artar ve carnitine dozu azaltıldığında oluşan koku kendiliğinden geçer.
 • Kaşıntı: Carnitine takviyesi çok sık olmasa da nadiren vücutta kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı özellikle yüksek dozlarda kullananlarda görülür.
 • Nöbetler: Carnitine geçmiş yıllarda nöbet geçirmeye neden olan sağlık koşulları sebebiyle nöbet geçiren kişilerde nöbet sıklığını arttırabilir. Ayrıca geçirilen nöbetler eskisinden daha şiddetli olabilir.
 • Hamilelik Ve Emzirme Dönemi: Hamilelik ve emzirme dönemi için carnitine kullanımının sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu kanıtlayan yeterli çalışma bulunmamaktadır. Her iki dönem de çok hassas olduğu için carnitinenin olası yan etkilerinden korunmak için bu dönemlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Ya da kullanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Farklı sağlık sorunları nedeni ile devamlı ilaç kullanan kişiler carnitine kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Damar sertleşmesi, hipertansiyon, siroz, karaciğer ve böbrek yetersizliği ve hipotiroidi olanlar doktor kontrolü haricinde carnitine kullanmamalıdır.

Carnitine Zararları

Carnitine Nasıl Kullanılır?

Carnitine doktor tarafından farklı sağlık sorunları için önerilebilir. Önerildiği duruma göre kullanım dozu farklılık gösterir.

 • Carnitine Eksikliği Yaşayan Erişkinler: 990 miligramlık tabletlerden 3 adet almalıdır.
 • Kalp Krizi Sonrası: Günlük 2-6 miligram arası kullanılmalıdır.
 • Göğüs Ağrısı: Göğüs ağrısı için 1 günde 2 tane 1 gramlık tablet alınmalıdır.
 • Erkek Kısırlığı: Günde 2 gram alınmalıdır.
 • Hipertiroid: Günde 1-2 gram alınmalıdır.

Carnitine Faydaları

 • Carnitine yapılan araştırmalara göre sabit anjini bulunan kişilerin göğüs ağrısı yaşanmadan egzersiz yapılabilmesine yardımcı olmaktadır.
 • Carnitine kalp krizi sonrası oluşabilecek ataklar için tavsiye edilmektedir. Carnitine ilk krizden sonra gelişebilecek ikinci kriz riskini azaltmaktadır.
 • Carnitine damar sertliği ve tıkanması nedeni ile bacaklarda kramp ve ağrı şikayetlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Yürüme güçlüğü çeken kişiler için de faydalı bir takviyedir.
 • Carnitine diyabetik nöropatiye karşı da iyi gelmektedir. Uzun süre kan şekerinin yüksek değerlerde kalması nedeni ile sinirlerde hasar ve bu duruma bağlı kol, bacak ve ayaklarda his kaybı oluşabilir. Carnitine bu tür şikayetleri azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Carnitine böbreklerde üretilen bir maddedir. Böbrek ile alakalı gelişen hastalıklarda carnitine üretimi azalabilir. Bu gibi olasılıklarda böbrekler için dışarıdan carnitine takviyesi faydalı olur.
 • Sperm sayısı az olan erkekler için tavsiye edilen bir maddedir. Carnitine sperm sayısı ve kalitesini önemli ölçüde arttırır.
 • Diyabet hastalığı ya da prostat ameliyatı sonrasında sertleşme sorunu yaşayan hastalar için sorunu giderici etkiye sahiptir.

Yayınlanma Tarihi : 12.03.2015 01:55:23

Carnitine Zararları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Carnitine Zararları"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Gebelikte Sigaranın Zararları

Gebelikte sigaranın zararları, gebelik döneminde içilen sigara bebeğin sağlığını ve anne adayının sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sigaranın içerisinde pek çok zararlı kimyasal madde bulunmaktadır. Bu maddeler içerisinde...

Solaryumun Zararları

Solaryumun Zararları, Solaryum, son zamanların oldukça fazla modaya eğilimli olan fazla ilgi gösteren, sağlık ve estetik ile yakından ilgilenen bayanların tercih ettiği yapay bir bronzlaşma tekniğidir. Bronz bir tenin kişiyi ne ka...

Gdo Zararları

Gdo Zararları, Doğal yollarla elde edilmeyen ve gen dizilimleriyle oynanarak oluşturulan ürünlere, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) deniliyor. GDO'lar 1980'li yıllarda üretilmeye başlandı. Aslında insanlar aşılama metoduy...

Fruktoz Şurubunun Zararları

Fruktoz şurubunun zararları, temel olarak bütün meyvelerde bulunan şeker türleri arasında yer alıyor. Ancak modern hayatla birlikte şurup olarak hazırlanmış halinin neredeyse bütün şekerli besinler içerisine dahil edilmesi sebebiy...

Erozyonun Zararları

Erozyonun zararları, erozyon özellikle bitki örtüsünü mahveden bir olaydır. Erozyonun oluşması ile birlikte toprak kayması sık görülmektedir. Bu toprak kayması doğanın yapısını bozduğu gibi yeni yetişmekte olan küçük ormanları ...

Pastörize Sütün Zararları

Pastörize sütün zararları, pastörize süt satın alındıktan sonra eğer kaynatılmadan tüketilirse sağlık için her hangi bir zararı olmayacaktır. Pastörize süt kullanan kişilerin en çok yaptığı hata pastörize sütü kaynatarak tüketmekt...

Silikonun Zararları

Silikonun zararları, göğüs büyütme ameliyatı sonrasında karşılaşılan riskler son derece nadir rastlanan durumlardandır. Sağlığı tehlikeye sokmaz. Silikonun zararları yoktur, vücut ile etkileşimi olmaz. Silikon ile kanser gelişimi...

Rezenenin Zararları

Rezenenin zararları: Rezene, vicudumuzun sağlığı açısından oldukça fayda gösterdiği bir bitki türü olduğu kadar insan vücuduna da zararlı da olan bir ürünlerdir.Ancak bazı durumlarda ise vücuda çok ciddi şekilde zarar verebilir. B...

Tuzun Zararları

Tuzun zararları, tuzdan vazgeçemeyen kişilerin yemeklerde çok sık tuz kullanan kişilerin merak ettiği sorular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tuz NaCI olarak bilinen beyaz ve kristal yapılı bileşiktir. Dünyanın her yerinde...

Şişmanlığın Zararları

Şişmanlığın zararları denildiği zaman her kafadan bir ses çıktığını görebilirsiniz. Özellikle de genel olarak Türk toplumunda sürekli olarak kilo ortalamasının arttığı görüldüğünden dolayı hemen herkesin bu konuyla ilgili bir şika...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

zararlar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Ekim - 2017